Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аделина Марини: Полша излезе от европейския правен ред и създаде прецедент в ЕС

Аделина Марини
Снимка: Личен архив

"Дефинираното намерение на полското правителство да не прилага и да не признава европейското право е де юре излизане от европейския правен ред, но физическо оставане на Полша в ЕС. Това създава прецедент". Това каза пред БНР Аделина Марини, издател на euinside.eu и изследовател на новия европейски механизъм за върховенството на закона, който има пряко отношение към спора между Брюксел и Варшава

Полша няма да се придържа към европейското право. Това се чете между редовете на постановление на Конституционния съд във Варшава. Окончателно конституционните съдии ще се произнесат през август. Конкретно става дума за реакция на решение на Съда в Люксембург да бъде замразена дейността на Дисциплинарната камара към полския Върховен съд, един от най-спорните елементи на оспорваната в Брюксел полска съдебна реформа.

Според европейските институции, Дисциплинарната камара е репресивен орган за сплашване и подчиняване на непокорни полски съдии. Според правителството във Варшава решението на Европейския съд противоречи на Конституцията на страната и няма правна сила на нейна територия. 

Полша отхвърли решение на Европейския съд

Журналистката подчерта, че непризнаването от Полша на властта на Европейския съд и върховенството на европейското право създава правен феномен.

По думите на Марини европейското право е гръбнакът на ЕС:

"Приемането на европейската правна рамка и признаването на европейските институции, независимо какви несъгласия могат да бъдат изразени по време на дискусии и обсъждания на законопроекти".

Брюксел критикува Полша за отказ да приеме разпореждане на Съда на ЕС

"ЕС и механизмите му за принуждаване на страните членки да спазват европейското право са правни, колкото иронично да звучи. Няма затвор за тези, които не ги спазват. Няма клауза за изгонване от ЕС, което е хубаво, защото тя би могла да се използва с грешни цели при добре оформено мнозинство от държави", обясни Аделина Марини.

Тя уточни, че това, което може да направи ЕК, е да продължи да завежда дела и да глобява Полша, но предположи, че страната няма да плаща глобите, защото вече е заявила, че не признава европейския правен ред, а и няма мярка, която да я принуди.

Марини категорично подчерта, че трябва да се прави разлика между правителството на Полша с неговите решения и гражданите, икономиката на страната, които са нещо друго.

Интервюто на Весела Владкова с Аделина Марини в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна