Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Григор Сарийски: Щетите от Плана за възстановяване ще бъдат повече от ползите

Отваря се вратата за натиск откъм Истанбулска конвенция, посочи той

доц. Григор Сарийски
Снимка: БГНЕС

"Щетите от вкарването на Плана за възстановяване в действие ще бъдат доста повече от ползите". Това мнение изказа пред БНР доц. Григор Сарийски от Института за икономически изследвания на БАН. Той допусна обвързване на спиране на предвидени средства заради неприетата от България Истанбулска конвенция:

"Става дума за формулировки, които отварят вратата към действия с непредсказуем ефект. Конкретно за фразата "преодоляване на стереотипите по пол". ... В програма за трансформация чрез наука и иновации е записано, че проектите по тази програма трябва да имат за цел да премахнат неравенствата по отношение на раса, етническа принадлежност, сексуална ориентация и т.н. Което означава, че проект, който не премахва тези неравенства, той не може да се класира като наука и иновации. ... Залагането на тези формулировки в Плана за възстановяване и устойчивост означава, че отваряме вратата за натиск откъм Истанбулска конвенция".

По думите на доц. Григор Сарийски има "огромни пороци в българската икономика и в социалното ни развитие, които изобщо не са адресирани в този План за възстановяване и устойчивост.

"Единственото, което се цели, е изразходването на едни пари и оправдаването им в някакви проекти", смята икономистът.

Той подчерта, че в новата версия на Плана има обща цел за териториална кохезия, но мерките по тази цел са със същите предписания, които са били и в предходната версия.

Само България и Нидерландия още не са внесли своите планове в Европейската комисия

"Основните цели на плановете за възстановяване и устойчивост са две. Първата е да служат за лост за икономически натиск върху страните, които се отклоняват от официалната политика на ЕС, нещо което видяхме преди няколко дни в случая с Унгария. Другата голяма цел е да има официален претекст да се продължи вълната от протекционистични мерки, това е тенденция в ЕС", коментира още той и добави, че продължава да е критично настроен към тези планове.

Доц. Сарийски обясни, че с ратификацията в парламентите всички страни стават нещо като съдлъжници към кредитите, които ЕК тегли от тяхно име.

Според него чрез тези планове ще се вкарат много строги рамки за зелен преход на страните от периферията на ЕС:

"Служебния вицепремиер Атанас Пеканов не набляга толкова, че това е план за възстановяване, колкото на обстоятелството, че това е един план за преход към зелена икономика. Което означава, че българите ще трябва да ограничат енергийното си потребление, тъй като енергията ще става много по-скъпа и това ще става ударно. Голяма част от предприятията ще излязат от строя".

Интервюто на Снежана Иванова с Григор Сарийски в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна