„Това е съвсем очаквано. Сега и градовете по морето идват доста чужденци у нас, за съжаление, които носят вируса.
А по повод ниския процент ваксинирани българи очакваме за съжаление сериозно разпространение, по-голям брой хора с нужда от хоспитализация, това, което аз и колегите алармираме, виждаме го вече в САЩ, че сега боледуват по-младите – до 40 години и децата. Сега се заразяват по-активните хора, които са навън“, поясни още д-р Барцелова.
По думите ѝ Делта вариантът се характеризира като обикновена настинка, затова веднага трябва да се направи бърз антигенен тест.
„До трета доза у нас трябва да имаме категорични препоръки от ЕМА и МЗ, а чисто логистично, можем много бързо да го организираме, защото имаме налични дози. Но на този етап Центърът за превенция и контрол на заразните болести в Атланта не препоръчва масово поставяне на трета бустерна доза. Тези препоръки винаги се правят върху огромен брой научни доказателства свързани с болестите и ваксините.
А в Израел ще поставят трета доза на най-възрастните над 75 години и на млади хора със заболявания, които не са изградили достатъчно добра протекция“, посочи още д-р Барцелова.
Според нея у нас за поставянето на трета доза би следвало да се съобрази с това кога е завършен имунизационният курс, защото се вижда, че с времето титърът на антителата е спаднал, но имунолозите доказаха, че дори да имаме ниски антитела, когато вирусът навлезе и имаме добър клетъчен имунитет, антитела се образуват за часове и лицето е предпазено. "
"Тепърва ще се реши при еднодозова имунизация с коя ваксина да се продължи след това, ако трява да се постави трета ваксина. Предполагам, че ще можем да комбинираме ваксини, но засега само от Пфайзер/Бионтех" има препоръка за трета бустерна доза, но изчакваме позиция на ЕМА, да е сигурно, че е безопасно, ако се наложи поставянето на трета доза", каза още специалистът.