Талибански бойци са заели резиденцията на афганистанския президент в Кабул, съобщи агенция Ройтерс, като се позова на двама бунтовнически командири.
Според няколко източника самият президент Ашраф Гани е напуснал Афганистан, най-вероятно за Таджикистан.
Ройтерс: Президентът на Афганистан е напуснал Кабул и поел за Таджикистан
Талибаните навлязоха по-рано днес в Кабул като обясниха, че целта им е да предотвратят плячкосване на града, след като правителствените войски и полицията се саморазпуснаха. От местна болница съобщиха за поне 40 ранени при престрелки в покрайнините на града.
Преди минути от американското посолство съобщиха за стрелба по летището в Кабул, където е в ход масово евакуиране на дипломати и афгански сътрудници.
Двама представители на талибаните заявиха пред Ройтерс, че преходно правителство за каквото се говореше по-рано днес няма да има и че очакват да получат цялата власт над Кабул и Афганистан. Преди това се твърдеше, че преходното правителство най-вероятно ще бъде оглавено от бившия вътрешен министър и посланик в Германия Али Ахмад Джалали. Ройтерс го описва и като част от академичната общност, базирана в САЩ.
По-рано беше съобщено, че делегация на афганистанското правителство ще отпътува за Катар още днес, където ще се срещне с представители на талибаните, за да се обсъди предаването на властта, като на разговорите ще присъстват и представители на САЩ.
Очевидци твърдят, че по пътя си към Кабул талибанските бойци не са срещнали сериозна съпротива. Часове преди да обградят Кабул, те постепенно превзеха последните големи градове, намиращи се под контрола на правителството, както и американски военни бази и граничен пункт с Пакистан.
Хората в Кабул масово напускаха града след новините за напредъка на талибаните. Стотици хора се стичаха пред банкомати, за да изтеглят спестяванията си.
Действащият министър на вътрешните работи Абдул Сатар Мирзаквал заяви:
„Безопасността и сигурността на Кабул е гарантирана. Той няма да бъде атакуван и ще има мирно предаване на властта на преходно правителство. Защитата на всичките ни сили е наша отговорност“.
НАТО описва ситуацията като „изискваща по-спешни действия, откогато и да е било“.
АП пише, че служители на посолства са горили документи, за което свидетелствал димът над тях.
Говорител на талибаните заяви пред Би Би Си, че очаква „мирно предаване на властта възможно най-скоро“.
„В бъдеще ще работим за отворено ислямско правителство, в което всички афганистанци ще могат да участват“, добави говорителят.
Талибаните твърдят, че няма да спират работата и на болниците и спешните служби.
Говорителят на талибаните заяви още, че няма да има репресии и правата на жените ще бъдат уважавани, но също така, че политиката по наказанията като екзекуции, убийства с камъни и ампутации ще бъде оставена на съда.
Бойците уверяват, че няма да нахлуват в домовете на хората и ще предложат амнистия на работилите с афганистанското правителство или чужди сили.
Талибаните превзеха почти цял Афганистан за малко повече от седмица, въпреки стотиците милиарди долари, похарчени от САЩ и НАТО за почти две десетилетия за изграждането на афганистанските сили за сигурност, отбелязва АП.
По повод случващото се в Афганистан заместник-председателят на Европейската комисия Маргаритис Схинас заяви, че е нужна бърза реорганизация на правилата за миграция и получаване на убежище в Европейския съюз.
Ройтерс посочва, че много страни членки на блока са притеснени, че развитието на ситуацията в Афганистан може да предизвика повторение на миграционната криза в Европа от 2015-а и 2016 г., когато на континента пристигнаха над един милион души.
Повече от 250 000 души от страната са потърсили спасение в Кабул, откъдето пък западните държави се опитват да евакуират своите граждани.
Талибаните превзеха Джалалабад, контролират всички ключови градове с изключение на Кабул
Талибански бойци превзеха преди това Мазари-Шариф, антиталибански бастион, подчертава БиБиСи.
Още две провинциални столици паднаха в ръцете на талибаните
Талибаните обявиха, че са превзели Кандахар, напредват към Кабул