Кампанията “По следите на делфините“ има за цел проследяването на обвитите в мистерия морски същества и опазването им от множеството заплахи, които ги грозят.
Изхвърлен на морския бряг делфини е гледка, на която се натъкваме почти всяка година. Защо е важно делфините да бъдат част от нашия свят? Как може всеки да се включи и да помогне на кампанията?
Темата коментира в “Нашият ден“ Димитър Попов от “Зелени Балкани“
“Основната причина да създадем кампанията беше да научим повече за разпространението на делфините. Сезонната динамика на бозайниците в Черно море е доста неясна. В коя част на Черно море са също не е съвсем известно.
Насочили сме се конкретно към най-дребния представител – Морската свиня и или муткура, най-вече защото това е вид делфин, който води доста скрит начин на живот. При тях цялото социално общуване е под вода.
Те търсят своята храна в преддъната част на морето и трудно се забелязват със стандартните визуални методи на проучване."
Кампанията
"Една от задачите е закупуване на сателитен предавател и маркиране поне на един муткур с такъв предавател, който да донесе данни за неговото придвижване.
Маркирането на морски бозайници с такива предаватели се практикува вече 20-30 години, като в последните години има напредък в разработването на тези устройства."
Фактори, които пречат на популацията на делфини
"Замърсяването е един от тях. В голямата си част той е резултат от човешка дейност. Знам, че Черно море е затворено море, вливат се много големи реки в него. Това го превръща в нещо като контейнер, който задържа всички възможни замърсители, някои от тях са неразградими.
Имаме и т.нар. "биогени" – това са всички онези азотни и фосфорни съединения, които водят до т.нар. "цъфтежи" в Черно море поради неговата по-ниска соленост. Цъфтежи на водорасли, което води до намаляване на кислородното съдържание и намаляване и на рибните ресурси."
Чуйте Димитър Попов в звуковия файл.
*Муткур – морската свиня, наричана още муткур или реликтен муткур, е морски бозайник от семейство Морски свине, който се отличава от същинските делфини главно по късата заоблена муцуна и по-малките си размери.
Снимки – Снимки: Уикипедия, БГНЕС, Rawpixel