Какво трябва да знаят децата за здравето и за ранното здравно образование в училище?
Септември за повечето родители е свързан с началото на новия училищен сезон. Най-малките трябва да влязат в училище и там да се чувстват добре. Какво трябва да знаят те и как трябва да го научат, така че здравето им да бъде запазено и родителите им да бъдат спокойни?
Д-р Радосвета Стаменкова, изпълнителен директор на Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве (БАСП):
"За постигане на добра здравна грамотност е изключително важно децата да бъдат подготвени от своите родители. Родителите са първите учители по здравно образование на децата си. Обикновено нещата са свързани първоначално с личната хигиена, после с опазването на средата, в която живеят, и с хигиената на храненето. Децата избират и следват моделите, особено преди да тръгнат на училище, на това, което виждат вкъщи от своите родители.
След това, когато влязат в училище, те имат възможността да видят това, което са научили техните съученици от тяхната семейна среда и да говорят за здраве със своите учители.
От дълго време имам усещането и опасението, че младите хора – учениците, тийнейджърите не отдават толкова голямо значение на информацията за здраве и на здравната грамотност поради това, че състоянието на болест им струва нещо изключително далечно във времето – нещо, което на тях няма да им се случи... Разбира се, това беше допреди пандемията. В последните 2 години нещата се промениха. Изведнъж се установи колко е важно да си мием ръцете. И че миенето на ръцете не е част от детска приказка, а е нещо много актуално, валидно и концептуално за днешния и утрешния ден. Оказа се, че спазването на дистанция е важно.
Изведнъж грижата за здравето от една важна, но далечна абстракция, се превърна в неотложна и належаща нужда. Това, въпреки че е проблем, би могло да стане възможност, от която ние да се възползваме, за да започнем разговора за здраве и да насадим здравна грамотност у децата."
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – Pixabay, edu-business.info