Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Собственици на заведения организират национален протест в София

Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация: В момента сме в пълна мъгла какво ще получим като компенсация

| обновено на 08.09.21 в 10:02
Протестите не са политически, каза Ричард Алибегов, председател на Асоциацията на заведенията.
Снимка: БГНЕС, архив

Национален протест срещу въведените противоепидемични мерки организират в София собствениците на заведения. Те не са съгласни с изискването да  работят до 23 часа с намален капацитет и без да има нужните компенсации.

Протестиращите не са съгласни с това, че нощните клубове и дискотеките ще затворят, а заведенията и игралните зали ще работят с ограничено работно време - от 7:00 ч. до 23:00 ч.

От Асоциацията на заведенията припомниха, че близо 50 000 души не са получили компенсации. Парите, около 420 милиона лева, няма да са достатъчни за компенсиране на сегашното затваряне. 300 000 души пък ще бъдат засегнати.

Затова Ричард Алибегов каза, че заведенията няма да се съобразят с мярката.

„Това е форма на гражданско неподчинение, позволено е от закона. Те не са политически. При затварянето миналия път нямаше ваксини. И второто, което е – тогава имаше обезпечение.“

В отговор още във вторник от здравното министерство предупредиха, че протестите няма да спрат разпространението на вируса, броя на починалите от Covid-19. И припомниха, че мерките са „по-меки от тези, които се прилагат в редица други държави“.

Символична подкрепа за протеста на заведенията идва от транспортния бранш. Магдалена Милтенова от автобусните превозвачи каза, че „ще има автобуси, които ще изразят своето недоволство от това, че служебното правителство в момента никъде не предвижда средства за автобусния бранш“.

Подкрепа има и от частните театрални школи, любителското изкуство, увеселителни центрове

Протести срещу мерките вече се проведоха в Русе, Хасково, Добрич, Ямбол и Кърджали.

"Ресторантите и заведенията за хранене и развлечение не са основният фактор за предаване на заразата", коментира темата в „Преди всички“ Еньо Енев, заместник - председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация.
"Балансът трябва се търси някъде другаде, не в ресторантите. Трябва да се засили превенцията от страна на българските власти.

Всички засегнати от бранша смятаме, че трябва да бъдем и компенсирани, заради наложените ограничения. В момента сме в пълна мъгла какво ще получим. По коя от мерките - абсолютно затъмнение. Искаме и пълна яснота при пълно затваряне какво ще получим.
Днес се събираме с Алианса на туристическата индустирия в България в 12 часа и заедно с Конфедерацията на Българския туристичуски бизнес ще обсъждаме как да защитим работниците си.

В един Меморандум ще запишем как да бъдем адекватно компенсирани. Държим да се запише, че областите, които влизат в тъмно-червената зона и ще бъдат напълно затваряни със заповед на местната власт,  да бъдат приравнени като национално затворяне и те да могат да си получават компенсация. Това са се приравни като национална  заповед на Министъра на здравеопазването.

Бизнесът изисква предивидимост, а това в момента липсва, най-добрите ни специалисти напускат", каза още заместник - председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация.

Още по темата в звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна