Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Ганев: 1/3 от поддръжниците на Петков и Василев са разочаровани симпатизанти на ИТН

| обновено на 19.09.21 в 22:18
Димитър Ганев
Снимка: БГНЕС

Една трета от поддръжката на Петков и Василев и тяхната нова формация идва от разочаровани симпатизанти на „Има такъв народ“. Това каза пред БНР политологът Димитър Ганев от Изследователския център „Тренд“. Той обаче смята, че не става дума за разцепление в демократичната общност.

По-голямата част от подкрепилите ДБ на последните два избора остават привърженици на тази формация, уточни Ганев. По думите му около 50-60 хиляди гласа преминават от ДБ към формацията „Продължаваме промяната“.

Тепърва тази формация ще добива по-ясен образ, ще видим повече лица и повече послания, допълни Димитър Ганев. Казусът с регистрацията и партията мандатоносител според него се преекспонира.

Благодарение на участието си в служебния кабинет Петков и Василев натрупаха целия си политически капитал, коментира Ганев в предаването „Политически НЕкоректно“.

„Освен това, ясно се вижда, че и част от левите избиратели, от тези, които гравитират традиционно в лявото политическо пространство, припознават тези хора със симпатия, най-вече заради легитимацията на президента Радев, който ги легитимира през служебен кабинет. Затова БСП става много ревнива към този проект.“

Според Ганев за изборите 2 в 1 БСП разчита на Радев като „своя ракета носител, като свой локомотив“, който да дърпа листата.

„И сега е нормално да се гледа ревниво дали това е проект на президента, защото това може да „изяде“ този очакван бонус от ръководството на левицата за предстоящите избори.“

Българите искат редовно правителство и социологическите данни отчитат това недвусмислено, обобщи Димитър Ганев.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна