Плавното нарастване на новите случаи на коронавирус в страната все още не е тревожно, заяви образователният министър Николай Денков, който допълни, че се следи епидемичният ефект след започването на учебната година.
„Знаете, че ситуацията е тревожна в страната. Има възможност за пренасяне на случаи от извън училищата към училищата чрез учителите, чрез децата. Ние следим всеки ден какво се случва. В момента имаме плавно нарастване на случаите, което все още не е тревожно“, каза Николай Денков на първата си пресконференция, след като оглави образователното министерство и във второто за годината служебно правителство.
Приоритет остава осигуряването на достатъчен бюджет за образование за следващата година, каза Денков, който замени двама от заместниците си - отговарящите за научната дейност и европейските програми.
Министърът на образованието заяви още, че процентът на карантинираните учители и ученици в страната се запазва нисък. Три са областите с по-висок процент, където отделни училища са преминали на онлайн обучение.
Към 20 септември карантинираните ученици са 0,44% от всички, а при учителите процентът е 0,71. Покачване има, но то все още е плавно, посочи министър Николай Денков:
"Имаме плавно покачване. В момента то е очаквано. Това, което трябва да внимаваме е да няма рязка промяна. Тогава ще се наложи да се затварят по-радикално паралелки или училища."
Най-много карантинирани ученици има в областите Велико Търново, Кюстендил и Шумен. Нарастването на процентите заболели зависи от спазването на мерките извън и в училище, подчерта Денков:
"Ако не се спазват мерките, предполагам локално, там където не спазват, ще има проблеми и ще трябва да затваряме училища".
"Математическите модели, епидемиолозите предупреждават, че най-трудни ще бъдат периодите около средата на октомври", каза още Николай Денков.
Ваксинираните учители към момента са 32%, а учениците – 2,3%.
Министерството на образованието представи своя отчет за свършеното до момента и планът с предстоящи приоритети. Основният е учебната година за учениците да бъде присъствена.
Вторият приоритет е кандидатстването за финансиране по европейски програми, с които да продължат европейските проекти.
Третият приоритет е осигуряването на бюджет за следващата година.
В екипа на Николай Денков влизат нови двама заместник-министри. Това са Константин Хаджииванов, който ще отговаря за научната дейност. Той ще заеме поста на досегашната зам.-министърка Нели Косева, която е негов колега в БАН. Хаджииванов е доскорошен заместник-председател на БАН. Косева освобождава министерското кресло заради ангажиментите си към Академията на науките.
Другият нов заместник-министър е Ваня Стойнева. Тя ще отговаря за европейските проекти. Стойнева застъпва на мястото на Евгения Пеева. Пеева ще продължи да работи в екипа на министерството като съветник.
Репортаж на Анелия Джамбазка в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.