„Но това се оказа недостатъчно за обща платформа и когато партиите на протеста влязоха в парламента, се видя, че няма обща позитивна визия за това как трябва да изглежда промяната и каква да бъде България“, поясни още Соколов.
„Партиите са едно много разединено общество и затова им беше трудно да изградят нещо общо.
Има системен проблем, както казват от Демократична България, но голямото предизвикателство е какво следва, след като се съгласят да го разградят. Никой не иска да изслушва другия и така е и в обществото ни, и в парламента.
Това не се случи в рамките на два парламентарни избора, затова сега и ГЕРБ си повишава доверието. Хората се отчайват и такъв тип авторитаризъм в чист вид, каквото е управлението на Борисов, връща позициите си.
Подобна е между другото и партията на Слави Трифонов, а за съжаление подобно месианство се вижда и в проекта на Кирил Петков и Асен Василев.
Кирил Петков е против общи листи с ДБ и ИБГНИ
Това е така, защото всички тези партии и нови проекти се чувстават застрашени от Борисов и прилагат неговия модел. На същото залага между другото и Румен Радев. И това ще доведе до повече авторитаризъм", каза още Соколов.
"Но парламентарната демокрация и република не се е провалила - тя отразява перфектно състоянието на обществото ни. А то е разединено и такива са и политиците ни", заяви историкът.
"Да, Петков и Василев се справиха добре като служебни министри, но е важно сега накъде ще залитнат, дали ще покажат желание за диалог, как те ще подходят занапред.
Те могат да са партията, която да съберат на една маса ДБ и ИТН и да пожънат успех и да сформират правителство", посочи още Соколов.
Още по темата в звуковия файл.