Това може да направи както родителят, така и общопрактикуващият лекар по служебен път, информираха от Министерството на здравеопазването.
"Това не се нарича бележка, а лична здравно-профилактична карта. В себе си тя съдържа лична информация и се издава на детето. Без осъществен профилактичен преглед и без да бъде доведено детето до кабинета няма как да се издаде въпросния медицински документ, което прави невъзможно издаването на каквато и да било“, каза за БНР д-р Гергана Николова.
Тя отправи апел родителите да се свържат с личния лекар и да уточнят кога е удобно да заведат детето за преглед, но в никакъв случай да не се издават фиктивни документи.
„Освен това задаваме и другия въпрос - ние работим с чувствителни данни, изключвам ЕГН и имената, ние работим с чувствителни данни за това кой от какво е болен, каква е неговата фамилна анамнеза, какви са неговите минали заболявания. И тази чувствителна информация не би могло да се изпраща по несигурни електронни канали, защото би могло да има пробив, а ние не бихме желали това да се случи на нашите пациенти“, допълни в предаването „Хоризонт до обед“ д-р Николова.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.