Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Девети европейски форум за социално предприемачество

Къде и как се реализират хората с увреждания у нас – успешните примери

| обновено на 30.09.21 в 11:54
Снимка: БГНЕС

Деветият европейски форум за социално предприемачество се провежда от 29 септември до 4 октомври 2021 г., в Международния панаир - Пловдив, палата 11.

Всички мероприятия се провеждат хибридно (на живо и чрез онлайн платформи), в престижни зали с организирано заснемане и онлайн предаване.

Социалната икономика всъщност е икономическа дейност, основана на стремежа към щастие и благополучие за много хора, а не толкова адресирана към печалба. Дейност, която представлява своеобразна алтернатива на икономически растеж, основан единствено на експлоатация на природни ресурси.

Темата коментира в “Нашият ден“ Зорница Русинова, председател на Икономическия и социален съвет.

“Социалното предприемачество е кауза, зад която се обединихме доста заинтересовани страни. Освен множеството социални предприятия – организации на хора с увреждания или такива, които наемат хора с увреждания – тема, която беше в полезрението на Икономическия и социален съвет години наред. През 2018-2019 г. се стигна и до приемане на законодателството в нашата страна.

Важните теми от тук нататък за социалната икономика и предприемачество и какво е необходимо да се направи? Без съмнение това са икономически субекти, които също са пострадали от Covid кризата. Може би те са много по-пострадали от останалите предприятия.

Защото част от работещите в тези предприятия са хора, които бяха изложени чисто здравословно и са в най-рисковите групи. Но и в повечето случаи това са малки предприятия, които много трудно се конкурират с останалите. При тях самото производство на стоки изисква много повече ресурси. Трудно се намира персонал."

Ключови са ангажиментите, които трябва да се поемат от страна на правителството, и подкрепата, която могат да получат.

"В очакване сме ЕК да обяви целенасочен план за действие, свързан със социалната икономика. И трябва да видим какви ще са проектите в национален план. Тези предприятия се нуждаят от финансиране, което да ги подкрепи в следващите няколко години, за да продължат да работят.

Но са необходими и доста повече инвестиции. Първо, те да могат плавно да минат през този преход на дигитализация, който виждаме."

Чуйте Зорница Русинова в звуковия файл.

Темата коментира в “Нашият ден“ и Ванина Костадинова, директор на ОП „Социално предприятие за хора с увреждания - Пловдив“. В него функционират три ателиета за шиене, керамика и стъклодувно ателие и работят 30 служители с различни увреждания.


“Идеята на текстилното ателие е да покрива и задоволява нуждите на община Пловдив. Това е добър пример как възможностите на едно социално предприятие могат да бъдат включени в задоволяване на нуждите на общината. Хората, които работят в предприятието, имат постоянна заетост.


В керамичното ателие се произвеждат ръчно различни сувенири, които са емблематични за град Пловдив. Имаме чаши, халби, чинии, магнити, ключодържатели и др.


Последното ни ателие е стъклодувното. То беше реализирано по идея, която се роди в самото предприятие от служещите в него и с подкрепата на Община Пловдив. То няма аналог в България. В него се произвеждат старите играчки от стъкло, които са ръчно издухани и декорирани. При нас работи последният останал майстор в България по духано стъкло. Самият той е човек с увреждане. В момента обучава още пет човека с различни увреждания на изчезващия занаят. Ателието е много подходящо за хора с увреждания, защото почти всичко се извършва в седнало положение."

Ролята на Община Пловдив за оцеляване на предприятието

Общината реално инвестира постоянно в общинското предприятие, то е на бюджетна издръжка.

Чуйте Ванина Костадинова в звуковия файл.

Книжарница с мисия “Надежда“ е социално предприятие, в което работят само хора с увреждания. За момента тази книжарница е единствената по рода си в страната. Тя е част от Сдружение “Паралелен свят“.

Темата коментира в “Нашият ден“ и Кремена Стоянова, председател на сдружение „Паралелен свят“.

“Социалното ни предприятие стартира още през 2010 г. със създаването на сдружението. Ние сме родителска организация, която е събрала родители на деца по онова време с увреждания. Сега вече те са младежи.

С порастването на децата пораснаха и идеите ни. Имахме щастието 2018 г. да кандидатстваме по проект по оперативна програма, който ни помогна да реализираме нашата мечта, да се създаде място и пространство, в което порасналите ни деца да работят.

Мислейки какво точно могат да правят в един голям град като Пловдив, решихме, че най-лесно биха се реализирали с нещата, които са правили през времето, в което са ходили по терапии. И това е нещо с ръчна работа.

Създадохме работилница за правене на картички и дребни сувенири, мислейки къде да ги продаваме, ни дойде идеята да направим книжарничка, в която освен сувенирите да продаваме и книги.

Чуйте Кремена Стоянова в звуковия файл.

Снимки: www.plovdiv.bg, Фейсбук - личен профил, БГНЕС
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна