Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хората с диабет тип 2 няма да получат безплатни сензорни глюкомери

Бременни, деца, пациенти с лабилен захарен диабет ще получат устройства

Снимка: БГНЕС

Диабетът е рисков фактор за тежко понякога и фатално протичане на Covid-19. Затова е важно пациентите да имат контрол над кръвната захар. Най-лесно това става с глюкомери. Още по-добре e те да са постоянно следящи състоянието на захарта в кръвта - т.нар. сензорни глюкомери.

Националната здравноосигурителна каса включи в списъка си изключително важно устройство за диабетици, което ще им помогне да контролират и следят диабета постоянно. Националната здравноосигурителна каса ще поема разходите за диабетиците. С тях се измерва кръвната захар, без да се налага непрекъснато болните да се бодат. Изделията обаче няма да се полагат на всички пациенти с диагнозата.  Болните трябва да отговарят на определени критерии, за да получат това изделие.

"Доволни сме, че след 4 години има сензори, които се реимбусират от касата. Това е страхотна победа за пациентските организации затова сме доволни. Критериите са доста ограничени - изцяло са изключени хората с диабет тип 2, които са 90 % от всички диабетици. При тях често има лабилен диабет, но за съжаление това е решението за правилата на този момент и аз се надявам в бъдеще във всяка следваща година да се разширяват правилата, за да се включват повече хора, защото има много голяма нужда от сензори не само, за да знаем, че кръвната ни захар е в норма, но и да не получаваме хиперкликемия и хипоглекемия, които са кошмара на диабетиците, каза за БНР Марияна Александрова от Сдружение "Диабет и предиабет".

Сензорните клюкомери ще се отпускат за ограничен кръг от диабетици.

„За съжаление това ще бъдат напълно нови пациенти. За тези, които ще успеят да се включат това е прекрасно. Това са хора, които имат много лош контрол - само на клюкомери и писалки, има около 700 души у нас, които ползват сензори в последните години и те няма да могат да се включат, защото имат много добър контрол“, допълни в предаването „Хоризонт до обед“ Марияна Алексадрова.

Професор Ивона Даскалова, началник на клиниката по "Ендокринология и болести на обмяната" във Военно-медицинска академия и бивш национален консултант по ендокринология коментира, че устройствата за постоянно проследяване на кръвната захар струват много пари.

"Аз мисля, че трябва на първия етап да бъдем благодарни, че бременни, деца, пациенти с лабилен захарен диабет ще бъдат покрити с тези устройства".

Тя заяви, че също не е съгласна с някои от критериите, но има информация, че ще бъдат направени промените.

"Не може при тази огромна бройка диабетно болни хора в България да бъдат покрити всички пациенти с тези скъпо струващи устройства за постоянно проследяване на кръвната захар. Победа беше реимбусирането на инсулиновите помпи. Победа е и първата стъпка за проследяващите подкожно поставени сензори за установяване на кръвната захар".

Повече можете да чуете в звуковите файлове.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна