Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-засегнати от рак на гърдата са във възрастова група от 46 до 55-56 годишна възраст

Ултразвукът е водещото изследване при младите жени

Снимка: БГНЕС

„Най-засегнатите групи са във възрастова група от 46 до 55-56 годишна възраст, когато настъпват хормонални изменения в организма на жената“, каза за БНР д-р Величка Костадинова, специалист по образна диагностика.

Тя коментира, че в практиката си е сблъсквала с болни от рак на гърдата на 20 години и на 90 години:

По думите ѝ в повечето случаи това, което се нарича бучка, е доброкачествено изменение и не е нещо, което трябва да бъде стресиращо за жената.

Тя бе категорична, че когато се появи бучка на гърдата на жената, тя трябва да се консултира със специалист.

Прегледът включва първо физикален преглед и след това инструментално, което може да бъде ултразвукова диагностика или рентгенова мамография.

"Ултразвукът е водещото изследване при младите жени, при момичетата от пубертета нататък, при кърмачките, включително при кърмачки съм се сблъсквала с развито злокачествено заболяване, те също не са пощадени. Мамографията е след определена възраст – след 45 е добре да се направи такова базисно изследване“.

През 1985 г. светът приема октомври за Световен месец за борбата с рака на гърдата. Оттогава, всяка година през този месец в цял свят се организират различни събития, чиято цел е както да популяризират причините за възникването на това заболяване, така и да акцентират върху огромното значение на превенцията и ранното му откриване.

В началото на 2021 г. Световната здравна организация обяви рака на гърдата за най-разпространеното онкологично заболяване сред населението на планетата. Една от основните причини за това е, че в по-голямата част от случаите се диагностицира в късен стадий, когато шансовете за ефективно лечение са малки.

Броят на засегнатите жени у нас също расте, като годишно се диагностицират около 3500 нови случая. Важно е да се знае, че открито навреме, заболяването може да бъде лекувано.



Цялото интервю можете да чуете звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна