"Единствената логика в поведението на Ердоган е вътрешнополитическа, защото рейтингът му е на най-ниските нива в неговата кариера. Той иска да смени дневния ред на обществото, да предизвика външен конфликт. Другото може да е личен изблик. Изходът от ескалацията се намери и може би благодарение на външното министерство... Тези кризи са циклични".
Коментарът пред БНР направи Димитър Бечев, старши сътрудник към Атлантическия съвет във Вашингтон, Оксфордски преподавател, гостуващ учен в мозъчния тръст Carnegie Europe, автор на книгата "Турция под управлението на Ердоган", която ще излезе от печат в началото на следващата година.
Според него Турция се опитва да си осигури среща на върха с Джо Байдън.
"Освен конфликти, има взаимни интереси - както по линия на Турция с ЕС, така и в турско-американските отношения. Всяка от двете страни извлече по нещо от тази криза, но лошото чувство остава".
В предаването "Събота 150" Бечев допълни:
"Трендът е положителен между Турция и Запада. Икономиката е голям фактор. Турция си остава част от западната икономическа сфера, ЕС е основният партньор. Отслабването на турската икономика подчертава тази зависимост. Международните пазари са единственото ограничение върху абсолютната власт на Ердоган в Турция, това е добре осъзнато".
По думите му външнополитическите маневри не накланят везните в посока на правителството.
Интервюто с Димитър Бечев можете да чуете в звуковия файл.