Един от най-великите шахматисти в историята Гари Каспаров се изправя срещу „Дийп Блу“, изкуствен интелект, създаден от Ай Би Ем, в историческа среща, провела се през май 1997 г. Изходът от срещата е известен – машината триумфира, известявайки началото на епохата на алгоритмите. По-малко известно е, че „Дийп Блу“ притежава нещо повече от сурова изчислителна мощ, за да извоюва победа, алгоритъмът изучава не само шахматиста Каспаров, но и човека Каспаров. По време на решаващия мач машината нарочно се бави и чака последния възможен момент, като същевременно улавя тактиката на Каспаров и го подвежда да смята, че има надмощие до момента, в който блокира всяка негова възможност за победа.
Често сме склонни да смятаме, че сблъсъкът на човека с технологиите изглежда по сходен начин. Но всъщност алгоритъмът е просто поредица от логически инструкции как стъпка по стъпка да бъде изпълнена дадена задача.
Технологиите не са безлични, те се управляват от хора, които най-често се стремят да максимизират резултатите за сметка на вложените усилия и средства. Това води до редица трансформации като тъй нар. "гиг икономика" – хора биват наемани еднократно за извършване на краткосрочен ангажимент.
Повече за този аспект на дигитализацията и за ерозиращия характер на платформената икономика – чуйте разговора с Мария Иванчева, социолог и антрополог, изследовател на обществените и образователни неравенства и преподавателка в университета Стратклайд в Глазгоу, Шотландия.
Опасенията, че технологиите ще завземат пазара на труда са свързани с ред въпроси, като например ще се стигне ли до въвеждането на универсален базов доход, или облагане на роботите с данъци. Но изследванията показват, че дигитализацията закрива работни места, но и създава нови и колкото повече автоматизираме даден работен процес, от толкова повече висококвалифицирани специалисти (хора) имаме нужда.
Чуйте професор Стивън Донт, координатор на проекта Beyond 4.0. (Партньор в проекта е Институтът по философия и социология към БАН, който беше и домакин на конференция, посветена на ефектите от технологичната трансформация. Тя се проведе в София в хибриден формат с множество лектори от цяла Европа, като целта беше да се обединят изследванията на социалните науки върху дигиталната трансформация на труда и работната сила.)
Ще станат ли преводачите излишни във време, в което Google Translate за броени секунди превежда текстове от един език на друг? С времето сме наблюдавали как редица професии като коминочистач, фенерджия, метранпаж са останали в историята. Попитани за бъдещето си обаче, преводачите изразяват спокойствие. Те смятат, че професията им ще се промени, голяма част от преводите на технически инструкции или документи ще бъде поето от машината, но тя няма да измести човека в предаването на сложни идеи и послания.
Повече за изследването, част от по-голямо проучване на нагласите на творческите професии, чуйте от Багрян Маламин.