Днес се навършват 20 години от създаването /2001/ на Съвет за електронни медии.
От самото основаване на СЕМ през 1997 под името НСРТ, негов член е Георги Лозанов, медиен критик, културолог, публицист. Така че, проф. Лозанов е от 12 години член на СЕМ.
"СЕМ успя да вкара законови регламенти срещу пиратството в електорнните медии", каза пред БНР проф. Георги Лозанов.
Лозанов е автор на повече от 100 научни студии и над 200 статии, посветени на въпросите на електронните и печатните медии, културологията, философията, естетиката, литературната критика и изкуствознанието.
От 2010-2016 той е и член от парламентарната квота и председател на Съвета за електронни медии (СЕМ).
На въпрос дали има друг председател, който си подава оставката през месец преди изтичането на мандата през 2016 година проф. Лозанов заяви:
"С тази оставка не търсех героични жестове, а исках да дам знак за това, че започва една много тежка промяна в медийната среда. Едно компроматно, пряко свързано с политически и икономически интереси говорене, което искаше да завладее и традиционните медии, на входа на телевизионното пространство, които СЕМ следи. В нещо успя, в нещо не успя...сложно е...
То почваше в доста агресивен и радикален вид да променя медийната среда и аз исках хората да разберат за това", разказа още медийният експерт.
"През годините към СЕМ като медиен регулатор, всички имат много големи очаквания, на които той и да иска, не може да отговори. Иска се от него да даде свобода на слово. Но той такава свобода не може да даде.
Ако търсим позитивната му роля до тук, като равносметка, то е че създаде определени регулации в медийната среда", заяви още Лозанов в "Хоризонт до обед".
"Регулацията обаче е само в радиото и телевизията, по закона за радиото и телевизията. Сега има тенденция това се разшири по посока на онлайн медиите, но е трудно, защото не знаеш там докъде са медии и докъде е нещо друго", коментира още проф. Лозанов.
Проф. Лозанов каза, че има нещо много просто в идеята за свободата на словото - медиите да обслужват аудиторията си, а не други интереси.
"Независимостта на медиите - това е битката между корпоративните интереси и журналистиката, а не с политиците. Затова властта е длъжна да търси начин да избегне гражданския и журналистическия контрол, а журналистиката да поставя под непрестанен натиск властта, защото добра власт няма, но под натиск намаляват лошите практити, поясни още проф. Георги Лозанов
Още по темата в зувковия файл.