Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музикантът: Ченгетата наложиха мрънкофонско мислене

Какво ни донесе демокрацията - поглед на Васко Кръпката и Михаил Вешим

Сатирикът: Непроведената лустрация попречи много на прехода

Снимка: БГНЕС

„Като няма път, ще го прокарваме. Вървим към свободния свят, към държавите, към които сме се стремили, когато бяхме затворени.“ Това каза пред БНР на днешната годишнина – 10 ноември, Васил Георгиев - Васко Кръпката, фронтмен на „Подуене блус бенд“.

От 10 ноември 1989 г. Васко Кръпката помни как е карал такси и когато чул за падането на Живков, не повярвал. С песента „Комунизмът си отива“ по онова време той печели моментално популярност.

Васко Кръпката с текста на песента „Урок по „кръпка“ блус – карай както знаеш...“, написана от Кирил Калев    Снимка: Здравко Петров

„Пропуснахме ченгетата да наложат това мислене – едва ли не за провален преход, че нищо не става, ходихме по митинги и нищо не стана. Това обществено мнение, което всъщност е много важно. Когато падна Берлинската стена и вече им трябват избиратели на злите сили, трябват им хора, които да гласуват за тях и те се ги възпитават по някакъв начин. Те успяха, аз им пиша шестица на всички ченгета, че успяха да наложат едно такова мрънкащо, мрънкофонско мислене – че нищо не се е случило. А всъщност се случиха толкова хубави неща. Това ми е болката – хората се чувстват предадени, продадени, а не е така“, подчерта той в предаването „Преди всички“.

Снимка: БГНЕС

За писателя сатирик Михаил Вешим промяна се е случила. По думите му можем да говорим, пишем, пътуваме свободно.

„Ако трябва да се връщаме и ако трябва пак наново да правим революция, нежна, ми се иска да не е чак толкова нежна. Трябваше тогава да бъдат изчистени по някакъв начин тия структури на Държавна сигурност. Непроведената в България лустрация попречи много на прехода. Ченгетата влязоха в икономическата власт, те станаха хората с парите и започнаха да манипулират и общественото мнение“ коментира Вешим. Той е категоричен, че пътят е един – „напред към нормалността“, от която обаче сме далеч.

Михаил Вешим  Снимка: Ани Петрова

„Понякога се полъгваме по външни ефекти. Много често се лъжем. Много често чакаме спасителя. Никой няма да дойде да ни спаси отвън. Самите ние трябва да се променяме и да мислим с главите си, като избираме. Това, че повечето наши сънародници мислят, че някой ще дойде и ще ни оправи и от един човек зависи всичко, не е добре. Толкова пъти се опарихме през годините на прехода и видяхме, че не е въпрос до личността. Въпросът е до цялостния манталитет на хората“, смята Михаил Вешим.

„Хората много настръхнаха вече и не им е до музика. И се избират едни мачовци да ни управляват“, посочи още Васко Кръпката. Според него енергията от площадите на 1989-90 г. съществува и „неслучайно я плюят 32 години, защото ги е страх от тази енергия“. Музикантът призова да бъдем по-позитивни, „защото човек каквото търси, това намира“.

Михаил Вешим изрази надежда, че хората няма „да се люшкат и да вярват на поредните спасители“, а ще имат повече вяра в себе си и собствените си сили.

„България е страна с големи възможности.“

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.  

Снимки: БНР

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна