Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радослав Илиев: Приоритетът е как учениците да бъдат най-ефективно върнати в клас

Снимка: БГНЕС

"Деца - между 5-и и 7-и клас, при нас изпадат в депресивни състояния и имат нужда от психологическо съдействие. Те не знаят кога ще бъдат с другите съученици, училището е единствената социална среда за тях. Дано тези състояния оказват временни травми, но приоритетът трябва да бъде как най-ефективно да бъдат върнати в училище". 

Това коментира пред БНР Радослав Илиев, преподавател по История на културата в НГДЕК "Св. Константин Кирил Философ". 

Според него има комуникационен проблем, защото още в началото беше започнато да се говори за справяне с пандемията с думите на страха, а не с думите на мобилизацията и солидаризацията

"Когато се играе по метода на тоягата, резултатът е един - когато кажеш на едно дете да не пипа котлона, то пипа котлона... Трябва да се даде свобода. Образованието, здравеопазването и сигурността са национални приоритети, те трябва да бъдат последно затваряни и последно подлагани на свръхнатиск". 

В предаването "Нещо повече" Илиев допълни: 

"Отглеждаме социопатно поколение. Децата не са станали по-умни, не са станали по-подвижни, диоптрите им се качват. Това не трябва да продължава по този начин". 

По думите му отвъд конфликтните линии - за ваксините, за тестовете, има консенсусна линия - мнозинството от учителите, от родителите, от децата искат да учат присъствено

В област Пазарджик над 57% от учениците от началния курс се връщат в училище, но от утре. Това са 272 паралелки, за които родителите на децата са дали съгласие да бъдат тествани за Covid-19. По общини са определени базови училища, откъдето останалите учебни заведения ще се снабдяват с необходимите количества тестове. Към момента доставките са осигурени. В ОУ "Проф. Иван Батаклиев" беше направена симулация на целия процес. Там родителите, които са дали съгласие за присъственото обучение, са над 80 процента. Очертават ли се проблеми и как педагозите приемат всичко това? 

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна