"На 14 ноември видяхме съвкупност от различни гласове, обединени в една посока, но имащи наум и различия. Получи се възможността за коалиционно правителство. Желанието за кабинет е добър знак. Но не трябва да има илюзии, защото напрежение в коалицията ще продължи да има. Трудно е да се намерят общите знаменатели, но не е невъзможно".
Това коментира пред БНР проф. Ивайло Знеполски, философ, културолог, изкуствовед, университетски преподавател.
Според него има две Българии и проблемът е как да бъдат накарани да живеят заедно:
"Това е големият проблем и голямото предизвикателство пред правителство, което иска да се задържи по-продължително. Трудно може да се елиминира едната България".
По думите му опасността за повтаряне на служебното правителство в част от важните постове ще засили настроенията и подозренията на свръхконцентрация на власт в президента и в това, което беше посочено като президентска партия.
"Наред с чистото функциониране на държавата и институциите има създаване на доверие и чувство за национална общност. Един политик трябва да може да говори с хората, да бъде медиаторска фигура... Продължава инерцията на предизборното говорене, продължава да е обещаващо и пропагандно. Корупцията е съпътстващо явление на човешкото общество, въпросът е да ѝ се определят рамки, които да я възпират и наказват", допълни проф. Знеполски в предаването "Хоризонт за вас".
Интервюто с проф. Ивайло Знеполски можете да чуете в звуковия файл.