„Ако това се случи, ние трябва да прибегнем до класическите мерки, ограничитерни мерки, докато ваксините не бъдат ъпдейтнати. Или другият вариант, който ни е добре познат в България – ние го играем вече няколко пъти: да даваме изключително много жертви.“
Вече има региони в България, където над 1% от населението е загубено заради пандемията, посочи Рангачев и даде пример с област Силистра.
„Не е ясно кога ще навлезе Омикрон в България, може би вече е навлязъл, но това, което се случва в Южна Африка, е изключително притеснително. Има немалко данни, че новият вариант е по-заразен от Делта, но също така количеството на мутации, някои от които са известни от предишни варианти, води до предположението, че това ще намали ефективността на ваксините. Също така хора, които са преболедували Covid-19, ще бъдат уязвими отново от реинфекции. Има такива опасения“, коментира математикът.
Не е ясно дали новият вариант ще измести предишния и ще стане доминиращ, смята Антони Рангачев.
„Защото тук не е ясно дали преболедуване на Делта варианта ви предпазва от Омикрон, или преболедуване от Омикрон ви предпазва от Делта варианта. Може да се окаже, че Делта вариантът и производните на Делта варианта и Омикрон действат като два паралелни щама (варианта – бел. ред.). Има и такъв сценарий, в който просто имаме два независими щама и Делта вариантът може да остане. Не е абсолютно ясно, че Омикрон ще измести напълно Делта.“
„Делта вълната още не е приключила. Ние сме в момента в спад. Този спад има тенденция за забавяне в последната седмица и не е ясно дали няма да се установим в едно високо плато. Това е най-смъртоносната вълна засега“, отбеляза още Антони Рангачев.
„Нашите спадове са на фона на рекордна заболеваемост. Има голяма заболеваемост, която ние виждаме по смъртността - това е най-директният индикатор, защото тестването в България е доста неадекватно спрямо средните нива на ЕС“, изтъкна той в предаването „Преди всички“.
Запитан след като сме страната с най-ниско ваксинационно покритие и най-леките мерки в Европа, кое е повлияло на спада на случаите в настоящата вълна, Антони Рагачев посочи:
„Два са факторите. Единият фактор е връщането на учениците в онлайн обучение и другият е зеленият сертификат. Тези два фактора доведоха до обръщането на вълната.“
Според експерта не е ясно каква е чувствителността на тестовете, които се прилагат в училищата.
„На базата на тези данни, които се дават (за много малък брой позитивни проби - бел. ред.), съм доста подозрителен до каква степен са ефективни тези тестове.“
Цялото интервю слушайте в звукови файл.