По думите на Дичев все пак щеше да е по-добре, ако имаше повече гражданско участие, ако повече хора бяха участвали в гласуването на последните избори.
"Оказва се, че парламентът е малко елитарен в момента, малко представлява хора, които или се интересуват от политика, или са добре материално...което не е съвсем добре", посочи още Дичев.
По думите му в момента в парламента няма мнозинство за конституционна промяна в прокуратурата, за смяна на Главния прокурор.
А дали хората се интересуват чак толква от реформата на съдебната система - да, тя е важна в смисисъл на това, че хората искат справедливост. Но как точно да стане, дали това е през главния прокурор, дали той е виновен, мисля, че хората чак толкова не го разбират...", каза още Дичев.
Според него обаче е наложително от тук насетне да се въдеде ред в съдебната система.
Да има публичност и отчетност, това е много важно. Но голяма реформа според мен не е възможно в тази сфера сега", посочи още Ивайло Дичев.
"Наблюдава се обаче усещането за увеличаване на неравенствата - например в здравеопазването, за разликите в работата на държавните и частните болници и заплатите на медицине там - това е също във фокуса на вниманието на новата формация "Продължаваме промяната". Мисля, че мерки в тази посока ще бъдат подкрепени от другите политически сили.
Другата мярка обаче, предложение на БСП - за връщане на прогресивното подохдно облагане, мисля че няма да срещне подкрепа сега. Няма да има и данъчна реформа и да се пипат данъците ", коментира още Ивайло Дичев.
Според него е нормално да има преговори и на втори план, извън разговорите в МОЛ- ла.
"Много е важен и един друг въпрос пред нас - можем ли да продължаваме да избираме чрез пропорционалната система - тази система означава коалиции, означава компромиси.
Другият вариант е да минем към мажоритарна система, към президентска република, или мойто предложение е за системата като в Гърция и Италия за бонификация за първия с допълнителни неща, за да може да има стабилно мнозинство. За да не продължаваме с това - всеки срещу всеки", смята Дичев.
"За да вървим напред със сегашната избирателна система, трябва всички да се съгласят, че ще правят компромиси с коя формация управляват заедно и да покажат политическа зрялост в управлението на държавата, обобщи Ивайо Дичев.
Докато в НС лидерите на парламентарно представените формации изнасяха встъпителните си слова, а пред сградата протестираха противници на "зеления сертификат," преминаващите около парламента хора споделиха пред БНР, че очакват най-сетне да се сформира правителство, защото е трудно да се управлява бизнес в тази несигурна ситуация.
Част от гражданите коментираха, че макар и трудно, политиците трябва да се разберат. Други пък категорично казаха, че не вярват на политиката у нас и вече не се интересуват от нея.
Румънски гражданин сподели, че в България корупцията е по-голяма, отколкото в родината му:
Още по темата в звуковите файлове.