Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българката през погледа на света

7
Снимка: изд. Изток-Запад

Многоезичното издание „Светът за българката“ събира текстове и илюстрации от книги, пощенски картички и списания, които по някаква причина споменават българската жена през различните епохи. 

Най-ранните данни журналистът Димитър Димитров намира във френско издание от 16 век, в което се говори за българска гадателка на име Секуса, която повлияла на влашкия крал да не се включва в похода на Владислав Варненчик. Той обаче не се вслушва в съвета ѝ.

Димитър Димитров е журналист, дълги години автор и водещ на поредицата „История и политика“ в българската секция на Би Би Си. Добре познат е и като автор на друга книжна поредица – „Светът за българския войн“. Със „Светът за българката“ той поставя началото на нова поредица.

„Повечето материали ги имам купувани през годините, сканирани от библиотеки и от търгове за пощенски картички – казва той. – 

В последните години намирам и неща в интернет. Имам читателски карти за Кеймбридж, Оксфорд, за Испанската национална библиотека, за френската, виенската и берлинската библиотеки. 

От датско списание имам две първи страници – едното е от 1877 година по време на Руско-турската война. На първа страница то представя рисунка на розобер в България и споменава Шипка. На илюстрация във фамилно датско списание от 1890 година пък е представена гребенарница – виждат се мъже, които обработват рога и от тях се правят гребени.“

Още за архивното изследване на Димитър Димитров чуйте в „Какво се случва“.

Снимки – изд. Изток-Запад

Димитър Димитров завършва математика в Националната математическа гимназия и СУ ”Св. Климент Охридски”. Като ученик и студент му излиза славата на дисидентски мислещ човек и през 1979 г. отива на екскурзия в Италия с намерението да емигрира. Прекарва десет месеца в лагерите за емигранти в Триест и Латина, след което постъпва на работа в българската секция на Би Би Си в Лондон.

Там създава програмата История и политика, която води до края на 2005. Тя е на изцяло българска тематика и включва множество разговори с българи, емигрирали от комунистическа България. Автор е на книгата Съветска България, излязла в две части, и съавтор в сборника Би Би Си и България. През 2002 г. Димитров получава голямата награда на радиофестивала в Албена „Сребърна вълна” за излъчената по Би Би Си програма Светът в действие на 11 ноември 2001 г. за терористичните атаки в САЩ.

Малко след излизането на третата книга от поредицата „Светът за българския воин”, Димитър Димитров бе награден от Министъра на отбраната с юбилеен медал „100 години Първа световна война”. Медалът се връчва за популяризиране на българската военна история, издирването и публикуването на материали в чуждестранния печат за подвига и героизма на Българската армия през Балканските войни и Първата световна война.




Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени