Премиерът Кирил Петков няма да бъде разследван заради декларацията си, че към момента на назначаването му за служебен икономически министър е имал само българско гражданство. Това обявиха от Софийската районна и от Специализираната прокуратура.
В края на август прокуратура се самосезира по публикация за гражданството на Петков. Последвал сигнал на гражданин, научиха медиите ден след като Конституционният съд обяви, че в нарушение на Основния закон, Кирил Петков е имал и канадско гражданство, когато е декларирал пред президента, че има само българско. Документите от конституционното дело бяха изискани от наблюдаващия спецпрокурор, а сигналите срещу Петков междувременно станали общо 10.
Петков е проверяван по три линии - за несъотвествие в декларациите му пред Антикорупционната комисия, за назначенията в ББР и за двойното му гражданство. Проверката е приключила в деня, в който Петков положи клетва като премиер, научиха медиите днес.
По първата - наблюдаващият прокурор е преценил, че е проверката е от компетентността на Комисията "Цацаров", а по втората - че няма данни за извършено престъпление, каза говорителят на спецпрокуратурата Христо Кръстев:
"В хода на проверката не са събрани данни, г-н Петков да е бездействал по служба, да не е извършил служебните си задължения или да е превишил своите права или задължения по закон".
Декрарирал ли е неверни обстоятелства за гражданството си Петков са проверявали и спецпрокуратурата, и Софийската районна прокуратура. И двете проверки са прекратени, но от думите на ръководителките на двете институции - Валентина Маджарова и Невена Зартова - стана ясно, че причината е в закона:
"Безспорно е налице невярно деклариране, по само по себе си това невярно деклариране не може да обуслови наказателна отговорност", каза Маджарова.
"Действително в декларацията е отразена невярна информация, но тази невярна информация има единствено заявителски и уведомителен характер. Тя няма доказателствена стойност", допълни Зартова.
Преди дни главният прокурор Иван Гешев коментира призива на Кирил Петков да подаде оставка с думите, че в европейските държави - визирайки Австрия, като те разследват подаваш оставка като канцлер:
"А тук е възможно да нарушиш Конституцията и евентуално да станеш канцлер и да смяташ, че си напълно недосегаем , като законите важат за обикновените граждани, но не и за теб".
От дни Обвинител номер едно вече говори, че с Петков са единомишленици за нулевата корупция. Днес Иван Гешев протегна ръка с луксозен букет към новия правосъден министър Надежда Йорданова:
Спецпрокуратурата е прекратила и проверките срещу Петков за назначенията в Българската банка за развитие и за неверни данни в декларациите, които е подал пред Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) като служебен министър.
Данните на прокуратурата, свързани с ББР, са показали, че няма нарушение на Закона за кредитните институции затова проверката по този текст е прекратена.
По повод твърденията за участие във фирма и несъответствия с декларацията, подадена пред КПКОНПИ, наблюдаващият прокурор е преценил, че това не е от компетентността на Спецпрокуратурата, така че ще се чака отговор от Антикорупционната агенция.
Относно гражданството е постановен отказ, защото към момента на подаването на декларацията си, той не е имал длъжностно качество, посочват от Спецпрокуратурата:
„Първо, тази декларация да се подава пред орган на власт. В случая лично аз като магистрат считам, че Президентът на Републиката е орган на власт. Но трябва декларацията да е предвидена в закон, в указ или в постановление. Конституцията е най-висшият акт, следват кодекси, закони и подзаконови актове. Конституцията не е предвидена в законовата диспозиция на чл. 313“.
Случаят може да продължи, ако някой от десетте жалбоподатели реши да протестира отказа пред по-горната прокуратура.
Проверката продължи повече от три месеца по сигнал, че към момента на назначаването си за служебен министър на икономиката Петков е имал и канадско гражданство.
Решение в такъв смисъл произнесе и Конституционния съд.