Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Петър Петров: Системата за опазване на недвижимото културно наследство е в колапс

арх. Петър Петров
Снимка: БГНЕС

"Във време на съкращения да се увеличава щата на един институт е трудна задача. Слабостите, констатирани в работата на Националния институт за недвижимо културно наследство, са описани в множество доклади, виждат се и от всички. Към настоящи момент системата за опазване на недвижимото културно наследство е в колапс. Ако искаме да опазим това наследство, трябва да реагираме незабавно". 

Това каза пред БНР арх. Петър Петров, директор на Националния институт за недвижимо културно наследство, който предложи нова структура към Института. 

"Националното богатство не подлежи на коментар и не зависи от политическата система. То е над политическите интереси и програми". 

В предаването "Хоризонт до обед" арх. Петров посочи, че при внимателен анализ е изчислено, че минималната бройка, която е необходима, е 140 души

"По-голямата част от тях е предвидено да се занимава със специфична дейност - актуализация на списъка и на режимите на опазване на недвижимото културно наследство, което е законовата рамка, на базата на която се издават съгласувателни становища и се допуска съответната инвестиционна намеса. 18 000 недвижими културни ценности нямат такива режими, а това създава предпоставка за субективни решения. При липса на режими една сграда, една територия, един обект не могат да бъдат защитени. Решението е просто, но изисква време, ресурс и финанси". 

Институтът е пренебрегван от години. На 50-ина експерти е възложена грижата за 40 000 паметника на културата заедно с хиляди преписки, справки, задания, съгласуване и становища за проекти, доклади и планове годишно за цялата страна. Изучаването и оценката на един обект отнема между 1 и 4 седмици. Определянето на статута на всичките 18 хиляди е възможно, ако 180 архитекти работят без прекъсване в продължение на 5 г. и не се занимават с нищо друго. В новата структура са предвидени 45 експерти, чиято мисия е да се погрижат първо за най-застрашените, с подкрепата на допълнително привлечени външни специалисти, познаващи местната специфика. НИНКН има намерение да започне специализирани обучения за архитекти и обучение за собственици и инвеститори, за да намалеят проектите в пълно противоречие с правилата за опазване на културното наследство.

Интервюто с арх. Петър Петров можете да чуете в звуковия файл. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени