Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартин Владимиров: Трябва да се определи много по-ясно кой да получава енергийна помощ

Мартин Владимиров
Снимка: БГНЕС

„В момента наблюдаваме леко успокоение на пазарите на природен газ в Европа. Цената достигна толкова високи равнища през последните няколко месеца, че привлече парадоксално доставки на втечнен природен газ от САЩ и други дестинации, които бяха заявени за Азия - за Китай, Япония, Южна Корея, където цените за първи път от много време са по-ниски, отколкото тези в Европа и доставките се пренасочват към Европа, което е глътка въздух за Европа.“ Това каза пред БНР Мартин Владимиров, експерт в Центъра за изследване на демокрацията.

Сега обаче температурите на континента са по-високи от нормалното, не е сигурно, че ако дойде „звярът от изток – сибирският студ“, цените няма да хвръкнат отново нагоре, допълни експертът.

Според Владимиров заявеното от „Булгаргаз“ повишаване на цената на газа е с цел компенсиране на загуби от предишните месеци.

Мораториумът означава, че „Топлофикация София“ няма да успее да плати количествата природен газ, които получава от „Булгаргаз“, отбеляза той и прогнозира влошаване на състоянието на дружеството.

Според Владимиров „мораториумът е вид намеса на пазара, която може да има последствия върху повече от една държава, не само върху България“.

Трябва да се определи много по-ясно и точно кой трябва да получава енергийна помощ в тази ситуация, кои са най-засегнатите страни, коментира Мартин Владимиров във връзка с поисканото свикване на Консултативния съвет по национална сигурност. 

„Защото в момента сме се заклещили в един сценарий, в който всички трябва да получават еднакво голяма субсидия за компенсиране на свръхвисоките разходи, а това не е добър подход, при положение, че не всички компании са еднакво засегнати, не всички потребители са еднакво засегнати.“

Експертът заяви още, че на пазара на природен газ у нас навлизат нови играчи, до голяма степен под някаква форма свързани с „Газпром“ и случващото се трябва да се разглежда в контекста на опита на „Газпром“ да задържи монополното си влияние и да ограничи диверсификацията на ресурси – от азерски газ.

„Това е разковничето на проблема. Има различни играчи, различни интереси на българския пазар, които имат желание да получат част от този газ, който „Булгаргаз“ е договорил и това е желание да се променят пазарните дялове и да се намали влиянието на „Булгаргаз“, съответно на Русия на пазара.“ 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна