Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
2021 г. беше добра спрямо това, което можем да видим в световната индустрия по роботика, каза в студиото на Радио София Кристиян Михайлов – основател и член на УС на Професионалната асоциация по роботика и автоматизация (ПАРА).
„От една страна индустриалните роботи, които се внедряват в индустрии извън автомобилната, продажбата им беше повече от всичко останало – електроника, хранителна. Това е статистиката за САЩ. От друга страна имаше доста предизвикателства, много компании затвориха врати“, каза Михайлов.
Той добави, че пандемията е спомогнала за подема в роботизацията и даде пример за българска компания, чиято дейност е автоматизирана около 70%.
„От началото на пандемията, техният производствен процес не е спирал, именно защото са силно автоматизирани и хората работят дистанционно, самото тези, които са на поточната линия са в завода“, каза Кристиян Михайлов.
По думите му, „умните“ фабрики и автоматизацията в тях е в помощ на хората по време на пандемия.
Михайлов каза още, че над 500 деца са били включени в инициативата на ПАРА „Иновациите срещат училището“. В нея са се срещнали представители на 20 компании с деца от 20 училища. Кампанията ще продължи и през следващата година, добави Кристиан Михайлов. Създаден е и „Инкубатор по роботика“, където младежи могат да кандидатстват, за да получат достъп до хардуер, лаборатории, менторска иобучителна програма за шест месеца.
„Ние искаме напълно безплатно за тях да им дадем възможност те да разработят собствени продукти и услуги“.