Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сърбите подкрепиха конституционни промени в областта на правосъдието

| обновено на 17.01.22 в 18:14
Снимка: ЕПА/БГНЕС

При едва 30 процента избирателна активност на вчерашния референдум в Сърбия бяха приети предложенията на управляващата Прогресивна партия на президента Александър Вучич за промени в конституцията, целящи гарантиране на независимостта на съдебната система.

Референдумът е валиден въпреки слабото участие на избирателите. При обработени протоколи от близо 99 процента от секциите "за" са гласували 59,7 на сто от участвалите във вота. "Против" са били 39,3 на сто.

"Сърбия се представи днес изключително позитивно пред света! Вярвам, че оттук нататък ще успеем да свършим още неща за страната си по въпроса за продължаване на демократизацията, за същинската независимост на съда и прокуратурата. Добри неща направихме днес за държавата ни", заяви президентът Вучич късно снощи. 

Интересното за резултатите е, че в столицата Белград повечето гласували - 54,8 на сто - са били против промените така, както ги предлага управляващата партия.

"Честито, Београде!", възкликна в Twitter лидерът на една от опозиционните партии - социалдемократическата - Борис Тадич. Той беше президент на Сърбия от 2004 до 2012 година, когато държавен глава стана Вучич. Тадич е един от възможните кандидати, които, в случай че разпокъсаната сръбска опозиция реши, може да се изправи срещу Вучич на президентските избори в началото на април. Те ще се проведат заедно с избори за Народната Скупщина и местни избори в Белград.

Според Тадич резултатите от референдума ясно показват, че Вучичевият режим щеше да претърпи убедително поражение, ако опозицията се беше обединила срещу него. "За жалост - още една  пропусната възможност", заключи бившият президент.

Референдумът е предварително условие за реформите в процеса на евроинтеграция. Те трябва да осигурят независимост на съдебната система, което е едно от условията за реформата в областта на върховенството на правото, които забавиха Сърбия в досегашния преговорен процес по пътя към европейска интеграция.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна