Eмисия новини
от 19.00 часа
Българско национално радио © 2022 Всички права са запазени

Inflacioni në vitin 2021 është më i larti në 13 vitet e fundit

Снимка: arkiv

Inflacioni në Bullgari për vitin 2021 është 7.8 për qind. Një nivel i ngjashëm krahasuar me një vit më parë u raportua në vitin 2008, njoftoi Instituti Kombëtar i Statistikave.

Për shkak të pandemisë, inflacioni parashikohet të jetë 6 për qind në vitin 2022. Kjo do të ulë konsumin dhe rritjen ekonomike në 3.6 - 3.9 për qind.

Për një vit evidentohet rritja më e lartë e çmimeve të ushqimeve 8.9 për qind. Rritjen më të madhe e ka tek gjalpi dhe vajrat me 24.4 për qind. Buka është e rritur me 15.2 për qind, bulmetrat dhe vezët me 9.8 për qind.

Çmimi i perimeve u rrit me 12.4 për qind dhe i frutave - me 9.6 për qind. Në transport çmimet rriten me 22.2 për qind.

Rënie me bazë vjetore evidentohet vetëm tek veshjet 0.8 për qind, tek komunikimet me 5.3 për qind dhe tek biletat e avionëve me 7.8 për qind.


Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.