Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ръст на заразените с коронавирус деца отчитат лекарите в благоевградска област

Спазва ли се вечерният час за учениците в Благоевград

Снимка: БГНЕС

Полупразни училища в Благоевградска област след решението в края на миналата седмица децата от първи до четвърти клас да учат присъствено, а останалите - онлайн. Някои родители бяха доволни, други - не, но всички бяха изненадани, тъй като разбраха за това през почивните дни.

И още едно решение на областния кризисен щаб влезе в сила от снощи - вечерен час за учениците, които след 20 часа не могат да излизат без придружител.

Тревожен ръст на заразените с коронавирус деца отчитат от няколко седмици лекарите в благоевградска област и експертите от Регионалната здравна инспекция.

Масово се карантинираха цели паралелки, много учители излязоха в болнични. Това беше основният аргумент областният кризисен щаб да вземе крайното решение всички ученици да преминат към онлайн обучение за една седмица и така за я слеят с междусрочната ваканция след това. Обяви го на брифинг след продължилото часове заседание областният управител Валери Сарандев.

Разминаването дойде в петък вечерта, когато заповедите на здравното и образователно министерство бяха коригирани и за учениците от началния курс обучението остана присъствено.

Родителите разбраха за това в събота. Много от тях отказаха да пуснат децата си на училище,  други бяха настроени положително.

"Ще го оставя в къщи, защото е висока заболеваемостта.

Мисля, че онлайн обучението не е вариант", казаха за БНР родители на по-малките ученици.

Училищните директори регистрираха сериозен спад на учениците в клас и на преподаватели също, защото има доста болни и заразени.

Другата мярка за ограничаване на заразата сред децата беше вечерният час. На кого беше възложен контролът и защо здравната инспекция се усъмни в ефективността му:

"Контролът ще се изпълнява от РЗИ, МВР и общинските служби", поясниха за БНР от общината.

Снощи бяха проверени 35 заведения и непълнолетни нарушители не бяха открити.

Студът спомогна най-ефективно на спазването на вечерния час, но младите хора не видяха смисъл в ограничението:

"Няма ефект от този вечерен час, няма да се спазва. А онлайн обучението също губи много от развитието на децата, и като материал и като социално общуване", каза за БНР благоевградчани.


Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна