Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бербок: Германия може да наложи санкции на "Северен поток 2", ако Русия нахлуе в Украйна

| обновено на 27.01.22 в 17:45
Аналена Бербок, германски външен министър
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Германският външен министър Аналена Бербок заяви в четвъртък, че газопроводът "Северен поток 2" може да бъде включен в списъка със санкции, които ще бъдат наложени на Русия, ако тя нахлуе в Украйна.

Тя потвърди, че правителството работи върху "силен пакет от санкции", който ще включва за пръв път и газопровода.

„Пределно ясно заявихме, че повторно военно нахлуване на Русия в Украйна ще има сериозни икономически последици – те обхващат широк спектър от мерки, включително и срещу газопровода „Северен поток 2“, каза Бербок в Бундестага.

Тя допълни, че Германия продължава да подкрепя дипломатическите усилия за разрешаване на кризата, но и че има случаи, когато трябва да се демонстрира твърдост. 

По-рано през януари немският канцлер Олаф Шолц предупреди, че Германия може да спре проекта при евентуална руска инвазия в Украйна.

Анелена Бербок повтори, че Германия няма да изпраща оръжия в Украйна, заявявайки, че това ще се отрази негативно на дипломатическата линия, която в момента Западът следва с Русия. Тя подчерта, че "крайъгълните камъни на европейския мирен ред не подлежат на преговори".

Снощи и говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс заяви, че газопроводът "Северен поток 2" между Русия и Германия няма да се придвижи напред, ако Русия нахлуе в Украйна.

"Искам да бъда много ясен: ако Русия нахлуе в Украйна по един или друг начин, "Северен поток 2" няма да продължи напред“, каза Прайс пред Националното обществено радио на САЩ (NPR). 

"Няма да навлизам в подробностите. Ще работим с Германия, за да гарантираме, че проектът няма да продължи напред".

Междувременно стана ясно, че операторът на газопровода "Северен поток 2" - дружество със същото име, вече има дъщерна компания "Газ за Европа", която ще е собственик и оператор на 54-километровия участък на газопровода, разположен в германските териториални води.

Така руската компания "Газпром", която притежава дружеството "Норд Стрийм 2", се надява да се възобнови процесът на сертифициране на съоръжението.

Той бе прекратен от регулаторните органи на Федералната република именно заради липсата на дъщерно дружество в Германия, което да отговаря за участъка на нейна територия.

Газопровод

Най-противоречивият енергиен проект в Европа - "Северен поток 2", е предназначен да удвои количеството газ, който тече от Русия директно към Германия по дъното на Балтийско море, заобикаляйки традиционната транзитна държава Украйна.

"Северен поток 2" намира съпротива в рамките на Европейския съюз, от страна на Съединените щати, както и от Украйна на основание, че увеличава енергийната зависимост на Европа от Русия и чрез него се премахват транзитните такси за Украйна по време на едно по-широко противопоставяне на Москва със Запада.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна