В Русе започва дело за авторските права над училищен стенопис, заличен заради фототапет без знанието на художника.
Защо се стигна до подобен казус и какво възпитава естетическото чувство на децата ни?
"Фототапетът, който е 3D, се поставя е по проект на фондация , проект, по който училището е кандидатствало. Този тапет се поставя върху стенописа ми, но тези фондации поставят подобни фототапети и в други училища, което типизира всички училища. Моите рисунки се премахват, защото не се съчетавали визуално с въпросния фототапет", разказа пред БНР още Георгиев.
"Съгласно закона за авторските и сродните му права именно Валентин Геориев е автор на стенописа", посочи адвоката на преподавателя-художник Павлина Иванова.
"Имаме негова идея, негова е концепцията и изпълнението, като стенописът е обективизиран. Оттук насетне той е автор на стенописа и съгласно закона само негово е решението и правата относно начина, по който той трябва да бъде използван.
Да, училището е общинска собственост, то може да ги ползва стенописите, но не може да унищожава неговото произведение.
Той може да иска обезщетение, може да се иска преустановяване на действието, но в случая последното няма как да стане, защото стенописът е "тапетизиран", посочи адвокат Иванова.
"Аз съм учил децата на красота, да уважават творчеството, затова и не махнах с ръка и реших да заведа съдебното дело, защото вече в училището е сиво, еднакво, безинтересно...", завърши преподавателят и художник.
Директорката на училището Теодора Йорданова, която е и другата страна по делото, категорично отказа участие в предаването на програма "Хоризонт" - "Преди всички".
Още по темата в звуковия файл.