Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Галина Александрова: Обществото няма реална информация какво се случва в енергетиката

Нещата вървят в порядък, който ни е известен вече от 30 години, смята енергийният репортер

Снимка: balkangashub.bg

Обществото няма реална информация какво се случва в енергетиката. Това заяви пред БНР журналистът Галина Александрова, която се занимава с енергийната тематика.

Много трудно може да се ориентира човек какво се случва, особено след абсурдното заседание на парламентарната комисия по енергетика вчера, каза Александрова в предаването „Преди всички“.  

„По неясни причини затвориха заседанието за журналисти. Всички призиви за прозрачност и яснота какво се случва остават дълбоко погребани. Обществото няма реална и прецизна информация какво се случва в енергетиката.“

Според Галина Александрова „нещата вървят в порядък, който ни е известен от 30 години вече“.

Оказва се, че е проблем финансовата ликвидност на „Булгаргаз“, посочи тя. 

„Както каза Николай Павлов, пари има, но те са похарчени, дадени са по предназначение и в този момент в касата на дружеството почти няма средства, с които то да оперира“, допълни тя.

Газохранилището в Чирен  Снимка: Булгартрансгаз

Не е важно дали сделките са станали за секунди или в рамките на деня. Проблемът е друг – защо няма инструменти и възможности да се планират по-прецизно количествата, които се освобождават от хранилището в Чирен, за да не остават такива големи излишъци, смята Александрова.

„За мен най-тревожното в момента е, че в хранилището в Чирен има технически количества газ на практика под 25% - газ, който ще ни стигне в рамките на 1 седмица, ако например се засили напрежението около Украйна и има проблем с газовите доставки. Не е нормално в средата на зимата хранилището да бъде запълнено едва под 25%. Това е запасът на държавата.“

Хранилището в Чирен е много добър регулатор на цената и запас, който може да спаси и индустрията, и битовите потребители на газ при проблеми с доставките, отбеляза журналистът.

Като друг проблем Александрова очерта ситуацията с двете газови борси.

Не беше правилно да се намалява съставът на КЕВР от 9 на 5. Само смяната на хората няма да реши проблемите, ако не се променят някои от правилата, подчерта Галина Александрова.

На газовия пазар има дупки, които биха могли да се запълнят с нови правила, с различни инструменти за търговия и достъп на повече доставчици, които да се конкурират помежду си, а не всичко да бъде в ръцете на една компания, която да си подбира купувачите на газ.“

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна