Випуск 2021 г. на Медицинския университет в София ще търси реализация основно в сферата на вътрешните болести – хирургия, ендокринология и образна диагностика.
Covid пандемията е дала отражение върху предпочитаните дестинации за кариерно развитие извън България на младите медици. С 8% в сравнение с предходния випуск са скочили нагласите за работа в европейски държави. Съответно с толкова е спаднал процентът на желаещите да се реализират в САЩ.
Завършват общо 274 българ като 53 от тях са с отличен успех, а трима са пълни отличници и ще получат наградата „Златен Хипократ“. Сред чуждестранните студенти има петима отличници.
Церемонията се състоя в зала 1 на НДК, а на нея присъстваха президентът Румен Радев, вицепрезидентът Илияна Йотова, премиерът на република България Кирил Петков, както и кметът на София Йорданка Фандъкова.
Именно тримата студенти, които ще получат престижното отличие “Златен Хипократ“ разказват за себе си и образованието си в “Нашият ден“:
“Имах влечение към тази професия още от детските си години. Може би в 5-и клас осъзнах, че това е мечтата ми. В моето семейство няма лекари.
Специализацията определено това е едно голямо предизвикателство. Има много специалности и е трудно да направиш избор. Вторият проблем е свързан с намирането на място за специализация за тези, които искат да останат в България. Аз също се насочих към вътрешни болести, но по-специално към ендокринологията и като втори вариант – педиатрия, което е също вътрешни болести, само че с деца. “ – казва д-р Лора Петрова.
“Аз съм първият в семейството, който реши да следва медицина, брат ми впоследствие реши да последва примера ми, в момента е трети курс. От малък, когато съм имал досег с лекари, съм се възхищавал на уменията и възможностите им. Моят интерес е в сферата на акушерството и гинекологията. “ – казва д-р Цветан Тончев.
“Искам да специализирам в областта на вътрешните болести. Това вече не се прави толкова често в България, защото отделните вътрешни болести са разделени в отделни специалности. Искам да се насоча към Германия, оттам да специализирам в кардиология и после евентуално да се върна. Аз исках да ставам учител по математика и изрично съм завършил математическа гимназия, но се отказах в последния момент се отказах и трябваше да се пренасоча възможно най-бързо и ми хареса медицината.“ – казва д-р Владимир Янев.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.