Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
"Ако човек няма добра здравна грамотност, приемът на витамнни комплекси крие и рискове", коментира в "Хоризонт до обед" д-р Симеон Славчев, главен асистент Катедра "Превантивна медицина" в Медицински университет - София.
"Повечето от възрастните хора са по-скоро информирани за витамините. Това сочат данните ми, докато пишех доктората ми на тема - "Информиран избор на хранителни добавки като проблем на здравната грамотност и промоцията на здраве". Трябва да се обърне повече на промоция на здравето, на превенция и на информираност по тази тема.
Трябва да се разграничим и това, че има различни форми на всички минерали и витамини. Някои от формите се усвояват по-добре от организма. В някои от формите е посочена по-висока доза, защото очевидно формата не е толкова лесно усвояема от организма и част от това количество ще се изхвърли", поясни д-р Славчев.
"Затова е важно да четем етикета на витамините, добавките. Проблемът е лесната им достъпност, защото хранителните добавки не са лекарства, те се регулират от Българската агенция по безопасност на храните. За тях не се изисква лекарско предписание и рецепта.
Фармацевтите, а и фитнес-инструктурите биха могли да информират адекватно хората за хранителните добавки и витамините", добави медикът.
По думите му при съчетанието на витамини и минерали трябва да се има предвид, че има водноразтворими и мастноразтворими сред тях. А дозата е описана навсякъде на етикета. Той трябва да бъде на български език и в нашите мерни единици.
Мастноразтворим е витамин D и там има повече натрупване и може да има предозиране. Затова се чете етикета - 10 до 20 мигкрограма на ден е дозата за един човек, който не спортува активно. Това трябва да се следва", каза д-р Славчев.
По думите му хранителните добавки не са нито лекарство, нито храна, а е добавка с конкретни ползи.
По-засилената регулация трябва да е по отношение контрола на производството и достъпността на хранителните добавки.
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Хранителните добавки са едни от най-рекламираните продукти . Предложенията ни заливат в интернет, телевизии, вестници , списания.
"Няма ден, в който пред очите ни да не попадне ново предложение за чудодейна помощ чрез хапчета, прахчета, схеми, най-често привличат в интернет и с големи отстъпки ,често са обявени и като само натурални продукти" , казват плевенчани:
"Пия добавки само по предписание от лекар и при нужда като бременност, например.
Харесвам добавките, защото човешкото тяла има липса на определени витамини, но зная, че предозирането е също опасно. Аз обаче чета по тази тема. Не се консултирам с лекар. Чета указанията на продуктитите. Проследявам сертификацията на тези, които аз приемам".
"Здравите хора нямат нужда от хранителни добавки. Те са необходими при активно спортуващи хора.
Трябва да се внимава все пак от предозиране, но те не навреждат на тялото ни, стига да не съдържат кофеин или със стероиди, които не бих ги препоръчали на никой, те наистина увреждат при предозиране...", посъветва инструкторът от Плевен Христо Каменополски.