Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Войната в Украйна като матрьошка

Снимка: ЕПА/БГНЕС

ЕС не е ефективен в действията си спрямо очертаващия се конфликт между Русия и Украйна - тази позиция изразиха пред „Хоризонт“ участници в Конференцията за бъдещето на Европа, чиито четвърти панел, посветен на ролята на Съюза на световната сцена, приключи в Маастрихт. 

Напрежението около Украйна, както може да се очаква, предизвиква разнопосочни реакции в Европа.

 „Това, което е заложено на карта, е нещо много важно - мира или войната на европейския континент. Повече от 7 десетилетия не сме имали война на европейска земя. И мисля, че трябва да направим всичко възможно, за да я избегнем. Всяко усилие в тази насока е полезно и необходимо“, смята Ги Верховстадт, член на изпълнителния съвет на съвместното председателство на Конференцията.

Българските участници са разделени в очакванията си, но са на едно мнение, че ЕС определено в случая не е ефективен.

Снимка: ЕПА/БГНЕСОбикновените украинци не усещат този проблем, който се афишира в публичното пространство в останалите държави, отбелязва Десислава Симеонова, която работи във фирма за клинични проучвания.

„Напрежението, което се нагнетява от медиите в останалите държави, а самите украинци не го усещат. Сега, тъй като кризата покрай Covid леко поотшумя, Украйна е следващата страхотна тема.“

Десислава Симеонова и Галя Захариева  Снимка: Ангелина Пискова

По-силни са опасенията на строителния техник Галя Захариева.

„Въпросът трябва да се реши по мирен начин. Ако стане война, това ще е братоубийствена война. Те са прекалено близки, половината от единия народ живее в другата държава и обратно. Както сме си ние тук, на Балканите.“

Красимир Златинов   Снимка: Ангелина Пискова

Финансистът Красимир Златинов вижда проблема най-вече в разделението на Европа и „зависимости, които не могат да се пренебрегват“.

Европа е изключително зависима от Русия. Германия зависи на 100% от доставките на газ от Русия, докато страна като Франция се е диверсифицирала, има ядрени мощности и получава газ от другаде. Поради тази причина виждаме меката позиция на Германия.“

Златинов не вярва, че ще има военен конфликт, защото никой не би искал да се повтаря случилото се по време на последната война в Европа.

Любомир Георгиев  Снимка: Ангелина Пискова

Пенсионерът Йордан Петров и художникът Любомир Георгиев също са на мнение, че няма да се стигне до въоръжен конфликт, но изтъкват други мотиви за това.

Ще се размине войната, само защото ще отстъпят много неща на Путин.“

Йордан Петров  Снимка: Ангелина Пискова

„Само един пример ще ви дам – завърши Европейското първенство. Кой е шампион? Абрамович. Кой е спонсор на първенството? „Газпром“. Приключваме. За какви санкции говорим? Какъв ЕС, каква политика, външна? Всичко е до интересите на Германия и на Франция. (…)ЕС ще ги пусне, той е с отворени врати, само и само да получава евтин газ.“

Според австриеца Мартин Вейлс, обяснението на разделението спрямо Русия се корени в различните интереси на Съединените щати и Европа.

„Това е така, защото много разчитат от доста години на НАТО. Виждате, че Съединените щати имат различни интереси, а ние трябва да живеем с руснаците на един континент. Разбира се, ние не одобряваме тази политическа система, но трябва да се уважаваме взаимно и да признаем, че имаме различни интереси. Русия, например, трябва да разбере, че Украйна повече гледа в посока на ЕС, а не на Русия, както беше до скоро. Все пак, трябва да се научим да живеем заедно. Ние се нуждаем от газа на Русия, но тя пък от нашите пари за него.“

Учение на украинската полиция и национална гвардия  Снимка: ЕПА/БГНЕС

А как да се справим с руския президент, при когото, както се видя, европейската дипломация не жъне особен успех?

Трябва да имаме здрави ботуши и каски, оръжие в ръка и да ги сложим там, където той иска да ходи.“ 

Ирландецът Конър Фърли смята, че войната в Европа не е далеч.

„Много съм разтревожен заради това, което се случва през последните 24-48 часа, след като Съединените щати и Франция изпращат войски из цяла Украйна. Много съм обезпокоен и смятам, че сме на прага на войната.“

Путин обаче няма да спечели, категоричен е той:

„Мисля, че трябва да е луд, ако смята, че може да надвие Америка. Съединените щати имат оръжия за масово поразяване, а Русия няма капитала, който те имат. Имаме също така Франция, Германия, Южна Корея и всички те са заедно срещу него.“ 

Хърватската студентка Стела Трисколи изключва войната и има прост аргумент за това:

Всички сме в един кръг и той е затворен. Така че не виждам как нещо би могло да се случи.“ 

Французинът Дамиен Жако, пенсионер по инвалидност, има по-различна позиция. Той категорично недолюбва собствения си президент, който, според него, работи за богатите. Жако вярва повече на руския му колега Владимир Путин.

Имаме президент, който прави, каквото си иска. Отиде да говори с Путин, а пред медиите казва глупости. Видях информацията по „Спутник“ и това, което ни беше предадено във Франция, нямаше нищо общо с казаното пред вестниците.“

Жако твърди, че откакто Макрон е президент на Франция, това вече не е свободна страна и дава за пример отношението на властите към жълтите жилетки, от което е потърпевш самият той и неговото семейство:

„Мой приятел качи във Фейсбук призив за протест на жълтите жилетки. Веднага го блокираха, после арестуваха и лежа 3 месеца в затвора. А призивите му бяха за мирен протест. Аз заведох дъщеря си и жена си на такъв протест в Нант. Това беше за втори и последен път. На площада, на който бяхме, веднага ни обкръжи бригада за борба с криминалните престъпления. Започнаха да стрелят, ние избягахме в един магазин и дори успяха да стрелят в него, преди да затворим вратата.“ 

Има ли изход от ситуацията? Това, което повтарят всички в европейските институции, но което на този етап остава по-скоро призив и има пожелателен характер.

„Мисля, че най-добрият начин да се справим с Путин, е чрез европейското единство, защото това, което той категорично не харесва, е Европа, европейските ценности и система. Смятам, че всичко, което в момента виждаме около Украйна, не е заради НАТО, нито заради ситуацията със сигурността в Европа. Истинският проблем зад всичко е Европа като модел. Тук има континентална организация, която се базира на либерално-демократични ценности. Мисля, че точно това е залогът и което той не харесва“, обобщава Ги Верховстадт.

Снимки: ЕПА/БГНЕС и Ангелина Пискова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени