Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протест на служителите в музеи и галерии

| обновено на 22.02.22 в 12:21
Снимка: БГНЕС

Музеите и галериите протестират днес. Част от тях ще останат затворени през целия ден, а други само за час. Причината - ниското финансиране на културните институции, предвидено в бюджета за тази година.

Не убивайте българските музеи!“ е призивът, с който протестират работещите в институциите, организирани от националната федерация „Култура“ към КТ „Подкрепа“.

Работещите в сектора искат увеличение с 50% на единния разходен стандарт за субсидирана бройка на държавните музеи, обясни пред „Хоризонт“ инж. Веселина Енева, зам.-директор на Националния политехнически музей, който днес остава затворен в знак на недоволство.

„В настоящия бюджет са заложени обидните 5 процента увеличение на стандарта. За сравнение – минималната работна заплата се вдига с 9,23%.“

Средната работна заплата в музейната сфера в момента е 832 лв.

Ако исканията на работещите в сектора не бъдат чути, те са готови на нов, ефективен протест на 3 март. 

Принудени сме да пристъпим към тези действия заради някои необмислени изказвания на отговорни фактори по време на обсъжданията на проекта за бюджет в нашата област“, пишат от синдикат „Подкрепа“ и задават въпроси към управляващите – какъв практически модел за оцеляване ще предложат на музеите, галериите и библиотеките при положение, че увеличението в бюджета за тяхното развитие би било съответно 5% и 9,2%; смятат ли, че тези пари ще им стигнат дори само да бършат прах на работните си места и как с подобни решения бедността в културата ще остане в миналото.

От синдиката твърдят, че допълните 12 милиона лева за подкрепа на държавните културни институти са само за проекти за музеите и галериите

Музеят за християнско изкуство, разположен в криптата на храм-паметника „Св. Александър Невски“, който е към Националната галерия, затвори днес за един час на обяд. Доц. Ралица Русева, завеждащ филиала, сподели с болка, че финансирането и в момента е толкова оскъдно, че етикетите към експонатите в криптата, а това едни от най-древните икони в света изобщо, са направени от самите музейни работници с цветна хартия, купена от книжарницата. Освен това в криптата на щат, и то половин, работи само тя, а когато у нас дойдат делегации от чужбина – управляващите ги водят ги водят там – в храм-паметника „Александър Невски“ и в Музея за християнско изкуство.

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна