Съгласно чл.20 на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение сроковете на телковите решения, които изтичат в периода на извънредното положение или извънредната ситуация се удължават до три месеца след нейния край.
Хора с увреждания обаче се оплакват, че различни институции не признават това удължаване и ги карат да подновяват телковите си решения.
За да се яви един човек пред териториалната експертна лекарска комисия ТЕЛК и да е преосвидетелства, трябва преди това да се сдобие с куп документи, за получаването на които е нужно да мине през прегледи в различни болници, а самото преосвидетелстване също става в болница, обяснява в Кристина Николаева, председател на Сдружението „Защита на правата на хората с аутизъм“.
Някои от тези лечебни заведения са с Covid отделения, а хората с увреждания са рискова група по отношение на заразяването с и протичането на Covid инфекцията, уточнява още тя.
Темата коментира в “Нашият ден“ г-жа Николова във връзка с постъпилите в сдружението сигнали за несъобразяване от страна на някои институции със законите в страната:
“Много родители на деца са аутизъм се оплакаха, че предимно от общински институции, става въпрос от общините, в които се подписва договорът за личен асистент и Закона за личната помощ и от градска мобилност, отказват да им признаят ТЕЛК решението за валидно. При положение, че то е изтекло по време на извънредното положение.
Има и два случая за непризнаване на данъчните служби на такъв ТЕЛК. Аргументът е – “това важи само за социалните, при нас не е така.
Ние сигнализирахме Столична община, пуснахме сигнал и до Министерството на труда и социалната политика, пуснахме сигнал и до Министерски съвет и до омбудсмана. В момента наблюдаваме прехвърляне на топката.“
Чуйте в звуковия файл и как Ивана Мурджева коментиранередките случаи с непризнаване на удължаването на телковите решения. Тя е адвокат, работещ за пациентски организации.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.