Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Микола Капитоненко: Колкото и да са тежки санкциите на Запада, те няма да променят поведението на Русия

Илюстрация: Алами/Ройтерс

"Колкото и да са тежки санкциите на Запада в този момент, те няма да променят поведението на Русия. Всичко е в ръцете на украинците и възможността им да противостоят на руската инвазия". Това заяви в интервю за "Хоризонт“ Микола Капитоненко от Института за международни отношения към университета в Киев "Тарас Шевченко”.

С проф. Микола Капитоненко от Института за международни отношения към университета в Киев разговаря Тоня Димитрова:

Изненада ли беше военната операция за Украйна?

"Частично беше изненада. Общественото мнение в Украйна беше разделено - една част смятаха, че Путин планира военна инвазия от дълго време и това е реалистичен вариант, други бяха по-скептични. Но общо казано украинците бяха наясно, че предстои някакъв вид агресия от руска страна".

Готови ли са украинските власти и армията за такава пълномащабна инвазия?

"Със сигурност руснаците имат по-голяма армия, вероятно и по-добра, но украинците също подсилиха своите воъръжени сили през последните години. Това, което е най-важно, е, че украинците се бият за собствената си родина и това има дава допълнително предимство. За руснаците ще бъде трудно да проведат операцията си така, както са я планирали".

Най-големият въпрос сега е докъде ще стигне Путин - какво бихте отговорили към този момент?

"Минималната цел на Путин е да установи пълен контрол над бившите Донецка и Луганска област, което означава не само върху окупираните територии на така наречените републики, но и тези земи, които влизат в предишните граници на областите, но Путин може да има и по-големи планове, които включват пълномащабна инвазия чак до западната част на страната, което означава по-голямата част от територията на Украйна. Ако не срещне достатъчно съпротива, вероятно ще се опита да превземе колкото се може повече територии".

Ако иска само Донецка и Луганска област, защо тогава атаката идва от три посоки - не само от изток, но и от север от Беларус, и от юг - от анексирания Крим?

"Да, това е проблемът. Това е сигнал, че апетитът му е далеч по-голям от предварително обявения, когато призна независимостта на самопровъзгласилите се републики. Тъкмо, защото атакува от три посоки, смятам, че има и далеч по-големи амбиции".

Какви са ходовете на украинските власти, имат ли пространство за маневри въобще?

"Те отговарят доста адекватно, вземат всички необходими мерки, въведоха военно положение. Взети са и всички необходими мерки от министерствата. Към момента изглежда, че никой от властта не е в паника и всеки прави това, което трябва". 

Но със сигурност има паника сред обикновените хора, те напускат Киев, големите градове. Продължава ли още паниката?

"В момента съм в Киев - това е голям град. Със сигурност има хора, които се страхуват, защото се събудиха от експлозиите в 5 часа сутринта, от звука на ракети и изтребители, но не бих казал, че мнозинството бягат. Разбира се, има хора, които се опитват и има задръствания по улиците. Но не бих казал, че това е масова бежанска вълна".

През 2008 година, когато беше войната в Грузия, Западът не реагира, не успя да реагира и през 2014 година при анексирането на Крим, сега са обявени опустошаващи санкции - адекватна ли е реакцията на Запада в този момент?

"Ще има реакция и то доста по-решителна от тази за Грузия или за Крим през 2014 година, но това няма да е достатъчно, за да бъде спрян Путин в реализирането на намеренията си, защото Западът може най-много да наложи санкции и това се прави. Те ще са доста болезнени, както обеща американският президент Джо Байдън", но се съмнявам, че ще са достатъчни за промяна на поведението на Русия. Можем само да се надяваме, че в дългосрочен план болезненият ефект от санкциите ще бъде усетен и това ще промени руската стратегия, но към настоящия момент акцентът е върху самите украинци и възможността им да противостоят на атаката".

Интервюто на Тоня Димитрова с проф. Микола Капитоненко можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна