"Сега вече се знае, че глаукомна увреда може да настъпи и при т.нар. нормални стойности на вътреочното налягане. Това показва, че има и много други фактори, които влияят на развитието на глаукомата.
При всички случаи основният риск за развитие и прогресиране на болестта все пак остават повишените стойности на вътреочното налягане", поясни офталмологът.
По думите му пациентите рядко разбират, че имат заболяването. Като глаукомата има редица форми. Глаукомата може да се развие и при тинейджъри и млади хора, и при над 75 годишна възраст.
"Това е тихият крадец на зрение, защото няма симптоми. Тя се диагностицира при случаен преглед, когато една голяма част от тяхното периферно зрение е вече загубено. Затова е важен ранен скринг", посочи д-р Даков от Очната клиника на Александровска болница.
"Основен рисков фактор е все пак възрастта и стойността на въртеочното налягане, както и наследственият фактор, също и някои заболявания като такива на щитовидната жлеза.
Лечението е с различни видове капки, лазерно лечение или хирургия", отбеляза специалистът.
Д-р Даков обобщи, че единственият все още начин за повлияване на заболяването е намаляването на стойностите на вътреочното налягане. И всички терапевтични методи са насочени именно в тази посока.
По повод Световната седмица за превенция на глаукомата, от 7 до 14 март 2022 г., в Очните кабинети на ДКЦ ,,Александровска” (вход откъм бул. „Пенчо Славейков”, до бариерите), в делничните дни от 14.00 до 17.00ч., ще се провеждат безплатни консултативни прегледи за глаукома. Направление по здравна каса не се изисква.
Записването е на тел.: 02/9230 415, всеки делничен ден от 9.00 до 13.30ч.
Прегледът при специалист е огромна важност, както и редовното проследяване на развитието на болестта, каза в заключение д-р Даков.
Д-р Николай Даков завършва медицина в МУ - София през 2009 г. Придобива специалност „Очни болести“ през 2015 г. От 2010 г. работи в отделение по „Глаукома, хирургия на очните придатъци, роговицата, травматичните състояния за ранна реконструкция на преден очен сегмент“ в Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Александровска”. Придобива научно-образователна степен ,,доктор” след защитен дисертационен труд на тема, свързана с лазерното лечение при глаукома. Преминал е редица курсове в страната и чужбина в областта на офталмологията, включително и свързани с диагностиката и лечението на глаукома. През 2014 г. и 2015 г. е стипендиант към програмата на Българския лекарски съюз за докторанти и специализани.
Има над 50 публикувани научни статии, на които е водещ автор или съавтор, от които 8 са в чужбина. Участвал е в научни симпозиуми и конгреси, както в България, така и международни.Член е на Българско глаукомно дружество.
Още по темата в звуковия файл.