Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
"Пожарът не беше в самата атомна електроцентрала „Запорожие“ в Украйна, а близо до нея в спомагателна сграда, но всичко това, което прави Русия с ядрени централи е опасно, още повече, че Запорожие е близко до българските територии", коментира в "Преди всички" Даниел Бенатов, доцент в Киевския политехнически институт, който живее в Киев, но се свързваме с него от Лвов.
"Сега след тези действия на руската армия показват, че те са диви хора, че нямат представа за безопасността...
Част от моите колеги от университетите вярват на пропагндата на Путин, че пък ние сме фашисти и търсим помощ от Русия. Хората вярват на руската телевизия.
Тази нощ в Киев беше спокойно. На дежурства са няколко хиляди души териториална отбрана, хора с оръжие. Снощи нямаше обстрел. На границата потокът от бежанци е по-малък сякаш.
За Одеса от наши колеги, български журналисти там разбрахме, че правят миниране на плажове, слагат се ограждения и предполагам, че там ще бъде тежко...", каза още пред БНР Бенатов.
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
"Значението на украинската АЕЦ е огромно за икономиката на страната и тя е най-голямата ядрена електроцентрала в Европа. Нейното състояние и поддръжката й в най-високо ниво на безопасност е изключително важна за всички ни.
Тя осигурява над 20 на сто от цялата електроенергия, от която има нужда страната. Иначе произвежда около половината от ядрената енергия в Украйна, където работят 15 ядрени реактора, като 6 от тях са част от тази ядрена централа в Запорожие", коментира в "Преди всички" Балин Балинов, "Грийнпийс" за АЕЦ Запорожие, минала под руски контрол.
"Надявам се да не ескалира повече от това, че е превзета. Защото е много опасно, ако това има продължение. Данните засега говорят, че няма радиоактивно замърсяване според сайта на Запорожката областна държавна администрация.
Тези 6 реактора са построени по различно време и влизат в експлоатация в различно време - най-старият е от 1984 година, а най-новият е от 1995 година", поясни още Балинов.