"Всяка война обезсмисля културните натрупвания, културата на преработване на паметта за война. Тази война показва, че говорихме, правихме филми, писахме книги, но въпреки всичко пропагандата сработва и някакви хора с лека ръка наричат други "нацисти" и им казват "ще отидем да ви освободим". Трябва да си даваме сметка колко рефлексията и паметта не са еднократен акт".
Това коментира пред БНР писателят Георги Господинов.
"Свикнахме да си обясняваме света плоско и двуизмерно. Така работи и пропагандата, защото тя казва, че всичко е много ясно. Същите са хората, които тогава протестираха срещу чипирането, а сега не протестират срещу войната".
В предаването "Събота 150" той допълни:
"Европа се събуди емоционално, емпатично през последните 17 дни. Полша преди отказваше да приема мигранти, а досега е приела над 1,5 милиона. Когато започнеш да събуждаш чувствителност към човек, който ти е близък - християнски или славянски, то това малко по малко би се предало и към другия, който също е човек".
Според писателя, когато видиш бягащо дете от войната и в същото време лицето на Сергей Лавров, който казва, че Русия не е нападнала Украйна, "тогава нещо трябва да проговори":
"Това е емоционална грамотност. Ти избираш на какво да вярваш - избираш с ума си, но и с възпитанието си, със сърцето си, с чувствителността си".
Интервюто с Георги Господинов можете да чуете в звуковия файл.