Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Расте интересът към Източна Европа като дестинация за културен и здравен туризъм

Туризмът в нова криза, записванията за лято 2022 са спрели

Балнеологията и СПА туризмът са актуални след пандемията, но постковид рехабилитацията у нас е на кота нула, отбелязват експерти

Снимка: Венета Николова

Записванията за летните почивки у нас на практика са спрели. Туристическият бранш след здравната влиза в нова криза, посочват туроператори.

Туристическият сектор се нуждае от положителни послания, които да насочат вниманието към страната ни, подчертават представителите на бизнеса.

Програми за подпомагане на възстановяването след коронавирус биха могли да стимулират СПА хотелите у нас в този труден момент, смятат още експерти от бранша.

Страната ни не бива да спира рекламните си послания към пазарите на нашия туристически продукт, изтъква Сийка Кацарова, председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм и вицепрезидент на Европейската СПА асоциация.

Чували с пясък образуват барикади в центъра на Одеса. Снимка: ЕПА/БГНЕС

В момента резервациите са спрени. Всичко е на on hold, както се казва. Ние сме на 200 километра директно срещу Одеса. За България нищо не се чува. По-добре е в момента да подаваме позитивни новини към пазара в Германия, свързани с това, че Covid е отминал, че в България е свободно, нямаме изисквания за сертификат. Че българските курорти са готови за предстоящия сезон, че полетите от Германия са на цена от 50 евро. Но информация липсва. Нищо не се чува за България. Аз самата си мисля дали това е добре или не чак толкова добре.“

Сийка Кацарова  Снимка: БГНЕС

Сийка Кацарова очертава и фона на конкуренцията – по думите ѝ, както винаги, „гърците са два сезона напред, имат конкретен план, имат конкретен бюджет“.

В момента германски авиокомпании увеличават полетите си за Източна Европа, като такъв пример е Унгария, казва експертът. Според Сийка Кацарова покрай пандемията хората предпочитат да са по-близо до собствените си страни и да летят на по-близки разстояния. Презокеанските дестинации остават атрактивни в зимните месеци, но се засилва интересът към Източна Европа, която е по-непозната като културен, здравен и бизнес туризъм.  

Павел баня  Снимка: БГНЕСБалнеологията и СПА туризмът са особено актуални след пандемията.

„Хората имат все по-голяма нужда от рехабилитация, свързана със стреса от Covid пандемията.“

Постковид рехабилитацията в България в момента е на кота нула, коментира Сийка Кацарова.

„Ние имаме в България прекрасни балнеокурорти, имаме сертифицирани клиники по рехабилитация, както и медикал СПА центрове, в които и в момента са предложени програми за постковид рехабилитация, но само срещу частно заплащане. Здравната каса или друга програма на НОИ не покриват тази програма.“  

Здравният туризъм се развива и в по-малки населени места, в селски региони, за които единствената възможност е да бъдат подпомагани през целеви програми, отбелязва Кацарова. Според нея сме единствената държава в Европа без здравни ваучери. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна