"С тези допълнения ситуацията на пациента нито ще се облекчи, нито ще се улесни, нито ще доведе по-бързо до срещи с лекари, специалисти, до това да има своевременна, адекватна, качествена медицинска помощ, така че категорично пациентът ще е ощетен, без значение дали тези промени влязат в сила или не, защото те пряко касаят пациента по отношение на личните лекари и диагностиката, която те имат право да извършват. Държавата вероятно няма да има ресурс, за да покрива скъпоструващите тестове, каквито са PCR диагностиката и е възможно да наблюдаваме повишаване на така наречената скрита заболеваемост".
"Промяната, която е заложена в изменението на Закона за здравето, налага министърът на здравеопазването и съответно директорите на регионалните здравни инспекции да издават заповеди. Един от основните проблеми и в извънредната обстановка, и в извънредната епидемична обстановка, беше именно начинът, по който се издават заповедите", добави още специалистът по медицинско право:
"Първо, граматически текстовете са недобре издържани, за да не използвам по-силни думи за критика. Второ, общите административни актове, които се предвижда да се издават, не се издават по начина, по който се представят в Здравна комисия и в Министерство на здравеопазването, което ги прави силно уязвими от правна гледна точка, а това, че те са силно уязвими от правна гледна точка не е заяждане или опит да търсим слаби места и критика, а е това, че аз виждам в бъдеще проблем. Проблемът е, че когато няма яснота въз основа на какви критерии ще се приемат тези заповеди и няма яснота да е спазен процесуалният ред по издаването на тези заповеди, ние отново сме в един правен хаос и по никакъв начин няма да се постигнат сигурност и стабилност".
Адвокат Мария Петрова коментира още, че от така заложените промени не става ясно дали остава задължително носенето на маски на закрити места.
Цялото интервю с адвокат Мария Петрова може да чуете от звуковия файл.