Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Валентин Янев: Да се възстановят звената за неотложна медицинска помощ

„Личният лекар остава, променя се съществуването на пациентски листи“

Снимка: Pixabay

Личният лекар остава, променя се съществуването на пациентски листи. Ако реформата се случи, пациентите ще могат да отидат при когото искат специалист. Така се дава форма на избор“.

Това каза пред БНР д-р Валентин Янев, общопрактикуващ лекар. И посочи, че ще трябва да се промени заплащането на личните лекари:

„Един добър лекар не трябва да се плаши от този механизъм за работа, защото сред нас ще се създаде конкуренция. Не е достатъчно обаче само това да е критерият за плащане. Трябва да има още коефициенти, които са обективни и ще направят справедливо заплащането - брой прегледи на месец, трудов стаж на лекаря, придобити специалности, коефициент неблагоприятни условия“. 

Правителството планира да премахне ролята на личния лекар, а при здравен проблем да се търси помощ от специалисти по обща медицина. До края на годината трябва да заработи електронното досие, като достъп до него ще имат всички специалисти. Така пациентът няма да има нужда да бъде преглеждан само от един лекар.

В предаването 12+3 д-р Янев подчерта защо е важно джипито да остане:

„Ние поставяме диагнозите, след нас тръгва процесът за доуточняване и терапия. Има диагноза, има лечение. Тесни специалисти не могат да поставят изначални диагнози. Затова този елемент остава като специалист по обща медицина“.

Според него, ако заработи електронното досие, това ще улесни всеки общопрактикуващ лекар.

„24-часовото разположение на лекарите е безумие. За да можем да почиваме, плащаме големи пари на различни медицински центрове, за да може, когато ние не работим, те да поемат пациентите ни. Трябва да се възстановят старите звена за неотложна медицинска помощ. Във всяка поликлиника и болница имаше звена за неотложна помощ, това е различно от звената за спешна помощ. Преди 30 години група безотговорни мои колеги решиха да закрият тези звена. Така ще имаме нормиран работен ден и хората няма да бъдат лишени от лекарска помощ, когато не сме на работа. Звената, които работят сега, са непълноценни, длъжностно осакатени, структурно слаби, превърнали са се в приемни кабинети“.

Интервюто с д-р Валентин Янев можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна