Бележникът оценява напредъка в държавните политики за децата. Анализират се 9 области. Акцент за 2021 г. е управлението по време на криза.
"Имахме почти през цялата година политическа криза - поради двете служебни правителства реални дългосрочни визионерски политики нямаше как да се случат. Имаше единствено гасене на пожари. Насложиха се безпрецедентни за съвременната ни история ситуации, в които най-потърпевши са най-уязвимите. На първо място това са децата", коментира пред БНР Пламена Николова, директор "Политики за децата" в НМД.
Няма припознаване на необходимостта детските политики да не се правят на парче, сочат наблюденията на изготвящите годишните мониторингови доклади на Мрежата за децата.
"Децата са много удобна фраза в предизборните кампании, но не са реално част от политиката. След 2018 г., след атаката срещу Истанбулската конвенция, атака и срещу жените и децата, публичното говорене изключително много се развали, удар срещу неправителствения сектор. Това не позволи да се разгръща истинска политика за децата", смята Пламена Николова.
По думите ѝ държавата се проваля в системата на закрила.
"20 години след създаването на Държавната агенция за закрила на детето имаме формално съществуваща структура. Изключително разпокъсана, непълна система с изключително ограничен човешки ресурс, голямо текучество. Много случаи, които се отварят на един социален работник, абсолютна невъзможност той да проследява и подкрепя семействата. На системата ѝ стигат силите обикновено да реагира на много тежки случаи, и то непълно. Няма капацитета да има превенция, да има реална подкрепа за семействата."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.