Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Виктория Дойчева: Много вероятно е този хепатит да се появи и у нас

В България засега няма установено заразено дете с остра форма на хепатит

Д-р Станимир Хасърджиев: У нас няма нито опит, нито готовност за спешна чернодробна трансплантация при деца

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Българските здравни власти следят с повишено внимание случаите на остър хепатит от нов тип при децата. Първите случаи бяха със заразени деца обявени преди месец от Европейския център за борба със заболяванията. Те бяха регистрирани във Великобритания.

Заболелите деца в Европа са около 200, а около 10% от тях развиват тежка чернодробна недостатъчност. Все още причинителят на инфекцията остава неизвестен за медицинската общност.

проф. д-р Виктория Дойчева  Снимка: БГНЕС

Засега заподозреният причинител е аденовирус, който може да се предава както по въздушно-капков път, така и по фекално-орален механизъм, поясни за БНР проф. д-р Виктория Дойчева, ръководител на Катедрата по епидемиология и хигиена в медицинския университет в София.

Най-много регистрирани деца с остра форма на хепатит са във Великобритания, следват Белгия и Испания.

"В България няма установено заразено дете с този вирус", уточни проф. Дойчева.

Тя предполага, че след обявяването на края на епидемичната вълна от Covid-19 и засилването на туризма е много вероятно този хепатит да се появи и у нас.

"Симптомите на този хепатит са като при всеки вирусен хепатит – мускулни болки, болки в корема, повръщане при децата, пожълтяване на склерите на очите, тъмният цвят на урината и по-светлите изпражнения", уточни специалистът.

Промяната в цвета на кожата към пожълтяване и промяна в цвета на урината са сигнал родителите да потърсят лекарска помощ, съветва Виктория Дойчева, като напомня да се спазват общите хигиенни правила.

д-р Станимир Хасърджиев  Снимка: БГНЕС

"Засега няма място за сериозна тревога и паника. В световен мащаб случаите са пренебрежимо малко, несравнимо малко на фона на това, което видяхме с Covid", коментира в предаването "Хоризонт до обед" д-р Станимир Хасърджиев, президент на Националната пациентска организация и председател на Националното сдружение за борба с хепатита "Хепасист".

Притеснителното е, че в 10 на сто от случаите се налага чернодробна трансплантация, а по думите му "в България на практика нищо не може да се направи, ако имаме такива пациенти, колкото и малко да са те".

Извършване на чернодробна трансплантация по спешност в България се случва рядко дори при възрастни хора, посочи д-р Хасърджиев.

"При деца на практика няма нито опит, нито готовност това да се провежда."

Процедурите на НЗОК за обслужване в други европейски държави са доста тромави и не отговарят на такава ситуация, която изисква спешност, изтъкна той и апелира да се преразгледат.

"Българските институции да вземат мерки адекватно преди да е дошла трагедията."

70-80 на сто от всички случаи на хепатит А в Европа са в три държави – България, Румъния и Полша. Тази статистика е срамна, заяви д-р Станимир Хасърджиев.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.



БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна