Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Орбан: Налагане на ембарго на руския петрол рискува да подкопае единството на ЕС

Виктор Орбан, премиер на Унгария
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Новият пакет от санкции на Европейския съюз срещу Русия, включително ембарго върху вноса на суров петрол, ще причини повече вреда на Унгария, отколкото на Русия и само ще доведе до повишаване на енергийните цени, е заявил унгарският премиер Виктор Орбан в писмо до председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, съобщи в четвъртък новинарският сайт index.hu, цитиран от Ройтерс.

В писмото до Фон дер Лайен унгарският премиер посочва, че шестият пакет от санкции на ЕС рискува да подкопае не само енергийната сигурност на Унгария, но и единството на Европейския съзю в неговия отговор на руската инвазия в Украйна, съобщава и "Файненшъл таймс".

"Ако ЕК настоява за приемането на това свое предложение, Комисията ще трябва да понесе пълната отговорност за исторически провал в хода на европейската интеграция“, отбеляза Орбан в писмото. Премиерът също така подчерта, че Унгария, заедно с останали членки на ЕС, не е готова да се съобрази с новата мярка в сегашния й вид и тя трябва да бъде приета, само когато Комисията "отговори на всички предварителни условия на страните членки".

Унгария без излаз на море отдавна се противопоставя на санкциите върху вноса на руска енергия, заявявайки, че нейната икономика ще пострада непропорционално в резултат на това. Будапеща зависи от Русия за повечето си въглеводороди и планира да удвои капацитета на руска атомна електроцентрала, която е в основата на производството на електроенергия в страната, посочва "Файненшъл таймс".

Шестият пакет от санкции далеч надхвърля консенсуса на ЕС, написа още Орбан до шефа на ЕК.

"За Унгария, предложените санкции изискват сериозна модернизация на алтернативната инфраструктура за доставки и пълно пренареждане на капацитета ни за рафинерии", пише той. "Тези усилия отнемат време и изискват инвестиции, които са излишни и следователно не могат да бъдат финансирани на пазарна основа".

Санкциите "отклоняват необходимите национални ресурси към излишни инвестиции в изкопаеми горива, докато съответното финансиране от ЕС е достъпно за нас само на хартия", добавя в писмото си Орбан, намеквайки за дългогодишните спорове между Будапеща и Брюксел относно разпределението на средствата на ЕС и върховенството на закона, които забавиха парите от фондова за възстановяване и устойчивост след пандемия.

Шефът на пресслужбата на Орбан не беше открит за коментар на въпроси на Ройтерс, изпратени по имейл.

В сряда ЕК предложи най-строгия досега пакет от санкции срещу Москва за войната в Украйна, но няколко страни, притеснени от въздействието на прекъсването на вноса на петрол от Русия, застанаха на пътя на споразумението.

Няколко страни от източната част на ЕС са загрижени, че спирането на руския петрол няма да им даде достатъчно време да се адаптират, въпреки че дипломати посочиха, че на Унгария и Словакия ще бъде даден срок до края на 2023 година, посочва Ройтерс.

Унгарският външен министър Петер Сиярто каза, че дори и при предоставяне на по-дълъг период на Унгария, тя може да се съгласи с новия пакет от наказателни мерки на ЕС, само ако вносът на суров петрол от Русия по тръбопроводи бъде освободен от санкциите.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна