"В публичното пространство се прокрадва идеята да се произвежда електричество от геотермални източници. Характерът на нашите води е силно ограничен за производство на електричество и всяко такова изследване само в тази насока е самоцелно", заяви Пенчев.
"Някой има ли статистика за инсталираните геотермални централи към момента? Със сигурност мога да кажа, че до 1991-92 г. България имаше 200 мегавата топлинна мощност геотермални централи. Това никой не го помни", посочи експертът в предаването "Хоризонт до обед".
По думите му трябва да се направи инвентаризация на съществуващите сондажи и извори, да се види в какво техническо състояние са, да се провери как се ползват, какъв е крайният резултат и да се разработи нова комплексна програма.
Според Пенчев е бил загубен натрупан сериозен опит, защото съвременното развитие на възобновяемите източници датира от 70-те години.
"Не може да се очакват чудеса, но това, което имаме, трябва да се използва, защото това са дадености. Общините имат интерес да използват местния ресурс – създава работни места, създава интерес и към туризъм. Не можем да гледаме само в една насока – сега ще развиваме геотермия, защото има системи за производство на електроенергия."
Предимството на геотермалната енергия е възможността за децентрализирано използване, поясни Александър Пенчев и даде пример със Сапарева баня.
"Няма нужда да се правят гигантски централи с гигантски мощности."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.