Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Украинските бежанци в Банско на кръстопът след 31 май

Бежанци от Болград, пристигнали в Благоевград в края на март
Снимка: БГНЕС

Бежанците от Украйна, които масово бяха настанявани в хотели, се питат какво ще се случи с тях след 31 май, след като държавата обяви, че приключва мярката за финансиране на разходите по настаняването и изхранването им в туристическите бази и частни квартири. 

Грижата за хората, избягали от войната, се превръща в нарастващ проблем, а доброволчеството е на изчерпване.

В зимния курорт Банско бежанците вече са близо 20 процента от местното население.

Въпреки че десетки хотелиери в Банско декларираха готовност да настанят бежанците и да им осигурят работа, към момента решение няма. Потокът от търсещи подслон обаче не спира. Местата за настаняване са на изчерпване, казва пред БНР Анна Бангеева, която преди годиниидва от Киев истава разложка снаха. Тя е била инженер в гражданската авиацияна Украйна, има и собствен бизнес, унищоженот бомбардировките.

Анна Бангеева   Снимка: Личен архив

От началото на бежанската вълна Бангеева елокомотивът в доброволческия център в Банско. Занимава се с всичко - документи, комуникация с институции, настаняване, дарения, изхранване. Най-важната ѝ грижа е за десетте бебета и бъдещите майки, за които медицинската грижа не може още дълго да е безплатна. Неизвестността обаче е основният проблем, с който не може да се справи.

Около 1500 души са настанени в района на Банско, казва Анна. По думите ѝ в малки хотели все още се намират места.

"Наши съграждани, настанени в хотели, получават уведомления, че трябва да напуснат и да бъдат преместени в лагер за бежанци, в социални центрове. Ако няма продължение на програмата, трябва да съберем поне 800 човека от Банско и някъде да ги караме. Къде, не знам. Очакваме финалното решение."

За Анна Бангеева най-добрият вариант е програмата за настаняване на бежанците да бъде продължена. Има много хора без средства, допълва тя и дава пример с пенсионери, които са пристигнали с евакуационни автобуси и нямат възможност тук да получават пенсиите си.

Бангеева признава, че ресурсът на доброволците е ограничен. Тя изразява разбиране, че съпричастността с времето намалява.

Всички бежанци в Банско са заявили готовност да работят каквото и да е,за да могат сами да поемат разходите си. Хотелите също имат нужда от персонал. Сред бежанците има и висококвалифицирани специалисти, които работят за международни компании от IT сектора.

Сред украинските бежанци, настанени в Банско, има и немалко медицински специалисти, които могатда запълнят болезнения дефицит втази сфера или поне да имат условия да помагат на своите сънародници, смята Анна.

"Те имат диплома, трудов стаж, опит. Не знаят езика, но могат много бързо да се включат в работата."

Анна Бангеева мечтае за дните, в които всички бежанци ще се върнат обратно в родината и "като пчелички ще изградят дома си отново".

"Народът ни е много трудолюбив и много държи на земята си."

Чуйте повече по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна